Bir Şeftali Bin Şeftali
Cihat Albayrak

Bir Şeftali Bin Şeftali

Bu içerik 6955 kez okundu.

29 yaşında boğularak hyatını kaybeden İran asıllı, çocuk edebiyatında oldukça güzel eserler vermiş bir isim Samed Behrengi. 

Püsküllü Deve adlı kitabı ile tanıdım Behrengi'yi. Ardından Özyürek Yayınları'ndan, bütün Behrengi kitaplarını satın aldım ve önce Küçük Kara Balık'ı okudum. Püsküllü Deve'ye ait okuma notlarımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Küçük Kara Balık hakkındaki okuma notlarımız için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Şeftali Bin Şeftali, içerisinden çok fazla alıntı yapabileceğim bir kitap değil. Anlatıcı sesin şeftali ağacına ait olması bunun nedenlerinden biri. Olay örgüsü burada çok daha fazla ön planda. 

Önceleri bir şeftali iken, iki fakir köylü çocuk tarafından bulunan, ardından afiyetle yenilip, çekirdeği dikilen, nihayetinden bir şeftali ağacına dönüşen bu anlatıcı ses, bize oldukça güzel bir hikaye anlatıyor. Bir yetişkin olarak bu kadar beğendiğim eseri, çocukların nasıl mutlulukla okuyacaklarını tahmin edebiliyorum. (Kitap mutsuz bir son ile bitiyor olsa bile...)

Sahip Ali ve Polat adındaki iki çocuk, şeftali çalmak için girdikleri bahçede görürler bahçıvanın sepetinden düşen şeftaliyi. Şeftali, çocukların fakirliğini görünce, o çocuklar tarafından yenilmek ister. Bir ağanın şımarık kızındansa, bu çocuklar tarafından yenilmeyi tercih eder. Çocuklar bu şeftalinin çekirdeğini atmazlar, ekip, kendilerine ait bir şeftali ağaçlarının olmasını isterler. Böylece toprak ile buluşur şeftali çekirdeği. Ardından o çekirdeğin dilinden dinleriz, kök salmasını, filiz vermesini, güneşle tanışmasını ve tomurcuklanmasını...

Çocuklar, kışın ağaçları ölmesin diye bez parçaları ile sararlar onu. Toprağı onu iyi beslesin diye, ölü bir yılanı gömerler yanıbaşına, gübre niyetine. 

Şeftali ağacı umutla büyür. Sahip Ali ve Polat'a meyvelerini sunmak için bir an önce büyümek ve meyve vermek ister. Başarır da bunu. Bir şeftali meyvesi bitiverir dallarında. İki çocuk, şeftali ağaçlarına canlılık versin diye yılan avlamaya gitmişlerdir. Ama Sahip Ali, bir yılan tarafından sokulur ve hayatını kaybeder. 

Bunun üzerine Polat çok üzülür ve köyünü terk ederek, şehirdeki akrabalarının yanına gitmek ister. Son sayfalarda, şeftali ağacı Sahip Ali'nin öldüğünü öğrenir Polat'tan. Ağaç, dalındaki tek şeftaliyi döker Polat'ın avucuna. Ardından, bir daha meyve vermemek üzere, köklerini salar toprağa.

Olay örgüsü bu şekilde. Ancak, hiç şüphesiz, 47 sayfa boyunca, Behrengi'nin kelimeleriyle bu hikayeyi okumak bambaşka bir duygu...

Bu kitabı ve tüm Behrengi kitaplarını okumayı hem yetişkinlere, hem çocuklara tavsiye ediyorum.


Cihat Albayrak

www.cihatalbayrak.com

cihat-albayrak@hotmail.com

 

NOT: BU KİTABI SATIN ALMAK İÇİN ayse-cihat@hotmail.com ADRESİNE MAİL GÖNDEREBİLİR, YA DA İLETİŞİM SAYFAMIZDAN BİZE MESAJ GÖNDEREBİLİRSİNİZ. 

DİĞER YAZILAR
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba