“Fotoğraflar”/ Barış Çağrı Genç
Cihat Şit

“Fotoğraflar”/ Barış Çağrı Genç

Bu içerik 1120 kez okundu.

Barış Çağrı Genç’in “Fotoğraflar”ı bir öykü kitabı. Birbirinden asla bağımsız olamayacak kadar sıkı on kısımdan oluşuyor. Bunlar; “Toz, Denklanşör, Grilenirken Ufuk, Gölgeler Uzarken, Fotoğraflar, Anneler Tanır Oğullarını, Gün Işığı, Irak Hatırası, Kuzu, Kırlangıç” adlı kısımlardır.

Öykü konusu 2003 yılında, koalisyonlarca “Irak'ı Özgürleştirme Operasyonu” adı verilen, aslında işgalci Amerika'nın Ortadoğu stratejisine uygun olarak saldırıya giriştiği, bu amaçla büsbütün maddi ve manevi sömürü için Irak’a gönderdiği İşgal kuvvetlerinden olan bir bölük askerin anılarından oluşuyor.

Klasik acemi çaylak muhabbetiyle günlerini korku içinde geçiren bir grup askerin postu deldirtmeden içine düştükleri hengameden kurtulma çabaları sayfa aralarında sık anlatılıyor.

Öykü kahramanlarından Lincoln’un paranoyak hali ve diğer askerlerin Amerika devletinin neden Irak’ta böyle bir cehennem  yarattığını anlama çabaları öykü boyunca devam ediyor. Canlı bombalar, şarapnel parçalarıyla lime lime olmuş arkadaşlarının siyah poşetlerle taşınan cesetleri ve kimsenin orada suçsuz olamayacağı psikolojisi  askerlerin gündem maddeleri.

“Gölgeler Uzarken” adlı kısmı okuduğunuzda kendinizi, savaşın tam ortasında her an heyecandan durmak üzere olan kalbinize bir kaleşnikof mermisi isabet edecekmiş gibi ve kahrolası paletli tankların yegane dostunuz olduğunu hissedecek kadar kaptırırsınız.

Aralarından ayrılıp ülkeye geri dönen bir dostlarına Irak’ta çektikleri fotoğrafları göndermeye giden Lincoln’un Irak çarşısında potansiyel terörist olarak gördüğü binlerce insanın arasında asker olduğu anlaşılacak telaşıyla adımlarına adeta korkudan pranga ördürmüş hali sizi de aksiyona bürüyecek tipten bir anlatımla ele alınıyor.

Aslında bu kitap kafalardaki “kahramanlar fuarı” olgusunu çok güzel özetliyor. Ne Amerika ne koalisyon ne de bilmem ne zımbırtı bunların hiçbiri bildiğiniz gibi değil. Bu kitapla da korkunun ecele faydasını deneyle ispatlamaya çalışan bir güruh askerin mum alevi gibi titreyişini iliklerinize kadar hissetmezseniz, o zaman bu senin şahsi fikrin deyin geçin.

Peki devam edelim. Irak’ta vaktiyle ödüllü bir fotoğraf karesi peşinde olan Kevin, kitabımızın “Fotoğraflar” kısmında hocası Bayan Ruth’a dört kare gönderir. Dört kare fotoğrafın açıklaması insanı Irak’ta vicdan emperyalistlerinin elinden dünyanın acısını çeken zavallı masumların hayatlarına tanık ediyor.  

Barış Çağrı Genç “Yitik Ülke Yayınları’ından”; “Fotoğraflar” dışında “Radde” ve “İçindeyim” adlı iki esere daha sahip.

Yitik Ülke Yayınları

Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba