Hayal Bilgisi Dergisi Ercişli Emrah Özel Sayısı Önsöz
Cihat Albayrak

Hayal Bilgisi Dergisi Ercişli Emrah Özel Sayısı Önsöz

Bu içerik 788 kez okundu.

Hayal Bilgisi Edebiyat Dergisi 2011 yılında başladı yayın hayatına.

Nispeten genç yaşta, Erciş’te edebiyat dergisi çıkarmam anlamsız bir uğraş olarak görüldü ilk zamanlar. Ben, Hayal Bilgisi’nin her yeni sayısını hazırladığımda pek çok şey öğrendim edebiyata dair. Muhabbeti, dostluğu, şiiri, edebiyatın edep ile başladığını… İlk gününden bu yana bir ‘iyilik projesi’ olarak kabul ettim Hayal Bilgisi’ni. Çocuklar için çalıştım, hayallerini hep canlı tutan yetişkin çocuklar için de...

Geldiğimiz noktada Hayal Bilgisi, ülke edebiyatında önemli dergilerden biri oldu. Erciş’i, “Doğu’daki Edebiyat Kulesi” olarak tanıttı. Büyüyünce ne olmak istiyorsun diye sorulduğunda, “şair olmak istiyorum” diyen çocuklar var Erciş’te. İlk eserlerini Hayal Bilgisi’nde okuduğumuz Vanlı/Ercişli genç ve yetenekli şairler: Ahmet Can Altıok, Zeki Altın, Cihat Şit…

İlk sayısından itibaren eşim Ayşe Ünsal ile Hayal Bilgisi’ni bir huzur koleksiyonu gibi gördük. Evet Erciş’te edebiyat dergisi çıkarmak zordu. Ama tam da bu yüzden bu şehirde edebiyata ihtiyaç vardı ve Hayal Bilgisi devam etmeliydi. Erciş’i, kültürünü, sanatını, edebiyatını ülke gündemine taşımak için elimizden gelen en iyi şeyi yapmaya bu yüzden karar verdik.

Ercişli Emrah Şiir Ödülü böylelikle ortaya çıktı. Ülke genelinden 300’ü aşkın eser değerlendirmemiz üzere tarafımıza ulaştı. Ercişli seçici kurul üyeleri itinayla her şiiri incelediler ve ödül alan eserleri belirlediler. Hem yarışmaya katılım aşamasında hem de ödül töreninin organizasyonunda oldukça olumlu tepkiler aldık. Eleştirilerin de önerilerin de ardı arkası kesilmedi.

İlk kez düzenlediğimiz ve şiir dalında verdiğimiz Ercişli Emrah

Ödülü’nün, önümüzdeki yıllarda çeşitli kurum/kuruluş ve kişilerin katılımı ile “Ercişli Emrah Kültür Sanat ve Şehircilik Ödülleri” adı altında dağıtılmasını öneriyorum. Böylelikle, Emrah’ın şiir geleneği Ercişli yeni şairlerle devam ettirilirken, aynı zamanda çeşitli sanat dallarında ödüller verilerek bölgede sanat teşvik edilecektir. Sosyal sorumluluk, istihdam, girişim ödülleri ile pek çok proje ödüllendirilebilecektir. Bu ödülleri organize eden ortak bir inisiyatif, yalnızca bir yıl içinde ilçede büyük değişim sağlayabilecek potansiyele sahip olacaktır.

Eserler sahibi şairlere, değerlendirmelerini titizlikle yapan seçici kurul üyelerine, maddi destekleri ile ödülü finanse eden sponsorlara; ödülün verilmesinde pay sahibi olan, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Cihat Albayrak

DİĞER YAZILAR
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba