“Erkekler”  Kitabı
Esra Pak

“Erkekler” Kitabı

Bu içerik 1248 kez okundu.

 

17 Mayıs’da Akademi 1971 Kitabevi Cafe & Kütüphane'de  “Erkekler”  Kitabının tanıtımı ve söyleyişisi  gerçekleşti.  Katılımın yoğun olduğu söyleşi de Erkek-lik ve Kadın temalı konuşmalara yer verildi. Kitabın editörünün (Ayşe Akaltun) ve yazarlarının yorumladığı konular arasında, kadın cinayetleri, taciz, sosyal kadın haklarından ve erkeğin bakış açılarından bahsedildi.  Sadece kadınlara değil eş zamanlı konular da erkeklere de değinildi, erkeklerin taciz karşısında duruşlarından ve kolektif hareketlerinden, profeminizm, spor, cinsel meta ve obje kavramı, psikoloji de ve sosyoloji de erkek ve kadın görüş ve duruşları, Queer Feminizm gibi konular da konuşuldu.

 

Kitabın içerisinde okuyacağınız yazarlar:

 

Önsöz: Ayşe Akaltun

Gündüz Vassaf, Mehmet Bozok, Şükrü Keleş, Adnan Akçay, Mahir Ünsal Eriş, Murat Taş, A.Galip, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Onur Çalı, Deniz Dengiz Şimşek,  Mert Fırat, Yavuz Ekinci, Fuat Sevimay, Mehmet Fırat Pürselim, Mehmet Bilal, Serkan Türk,  Mehmet Can Şaşmaz, Ersin Karahaliloğlu,  M. Uçan, Murathan Murudoğlu,  Mustafa Çetiner

 

Ropörtaj: Sinan Güler ile ropörtaj- Şükrü Keleş, Can Kaya ile ropörtaj- Necla Antep Aytuna, Ayşe Akaltun.

 

ARKA KAPAK TANITIM YAZISI

Toplum kadınlardan itaat eden, sesini çıkartmayan, verilen rolleri kabul eden bireyler olmalarını beklerken erkeklerden ne bekler?

Onlardan da sert, iktidarın dilini kullanan bireyler olmaları mıdır beklenen? Sünnetle başlayan, askerlikle pekiştirilen “sert erkek” kavramı ne kadar işlemiştir hayatlarına? Yüklenen rollerden memnunlar mı? İktidarın dilini kullanmanın getirdiği kolaylığa teslim mi olmuşlardır?

Bu söylemlere karşı çıkan, verilen rolleri benimsemeyen, karşı çıkışın sesini yükselten bireyler var mıdır aralarında?

Erkekler “erkek” dünyasını nasıl görüyor, gördüklerine karşı bir eleştiri dili geliştirebiliyor mu?

Bu sorularla başladı kitap projesi.

 

Yazılar bir araya geldiğinde erkekliğin inşasının fotoğrafını çektik diye düşünüyorum. Çocukluklarından başlayarak yüklendikleri rollerin bazen nasıl iktidarın diline yaklaştığını, bazen bu dilin altında nasıl ezildiklerini göreceksiniz kitaptaki yazılarda.

 

DİĞER YAZILAR
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba