Bizi Büyüten Şey- Bâlâ  Atabek
Esra Pak

Bizi Büyüten Şey- Bâlâ Atabek

Bu içerik 1369 kez okundu.


Bâlâ  Atabek, fotoğraflarından sonra ilk öykü kitabı ile hayatımıza tekrar giriyor. Kurgusu, teması ve insanın zihninde yarattığı fonlar ile çarpıcı bir şekilde okuyucunun zihnini uyarıyor.  

Bir çok öyküsünde ben bu hissi tanıyorum,  ben hisle büyümüştüm diyoruz, o kadar ki belki kurmak isteyip de kuramadığınız cümlelerle sizi o anlara götürüyor.  Müziği, aşkı, yolculuğu, mevsimleri ve yalnızlığı ile giriyor hayatımıza  ve bizi yine yalnız bırakıyor.

 

Öykülerine konu olan mekanları merak ediyorsunuz, konu olmuş tadları,insanları, havanın pusunu, o mevsimi, hatta o kasvetli şehirlerin kaldırımlarını zaman sonra sizde özlüyorsunuz. Yeni alışkanlıklar ediniyorsunuz.

 

Yasemin çayı eşliğinde sohbete dalıyorsunuz.

 

 

Onun öykülerine çizimleri ile Marsha Franco  ve kendisinin seçtiği müzikler eşlik ediyor.

 

 

Kitabın ismini ilk duyduğum da merak etmiştim, okuduğum zaman ise Bizi Büyüten Şey’in ne olduğu, yüzümde bir tebessüm bıraktı, bazı kere düşündüğüm de acı, bazısın da hüzün  bazı.. mutluluk, elbette üzerine çok şey söylenir.

 

‘İşte ben bu yaz onunla tanışacaktım, onunla tanışıncaya kadar benim için ne acı, acı ; ne de karanlık, karanlık demekti...’

 

‘Düşecektim ve dizlerim az biraz kanayacaktı..’

 

 

Bala Atabek Kimdir?

Bala Atabek, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro Bölümü’nden mezun olduktan sonra çeşitli projeler ile karşımıza çıktı. 2005 yılında Bikem Ekberzade'nin yarattığı 111 Kadın Fotoğrafçı projesinde çalışmış ve kadın sığınakları için üç fotoğraf karesini bağışladı. 2007 yılında KargArt'ta kendi yönettiği oyun olan Dario Fo'nun Kadınları'nı Uluslararası Af Örgütü yararına sahneledi.

TV : Benim Annem Bir Melek , Güneşi Gördüm, Eyvah Eyvah, Elde Var Hayat, Türk’ün Uzay ile İmtihanı ve Beni Böyle Sev.

Fotoğraf ve kitap projesi olan “İtalyan Gölgeleri”  İzmir İtalyan Kültür Merkezi ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi’nde sergilendi. 

 

 

Canavar: https://www.youtube.com/watch?v=Ds8V9-LVxQA

http://balaatabek.com

 

Sessizliğin; anlatmak ve keşfetmek olduğunu anlayan herkese bu ay ki öykü kitabı tavsiyemdir.

 

Esra Pak

 

 

DİĞER YAZILAR
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba