Hüzünlü Kadınları Seviniz - Ayşe Akaltun
Esra Pak

Hüzünlü Kadınları Seviniz - Ayşe Akaltun

Bu içerik 1687 kez okundu.

"Hatırlamanın yolu unutmaktan geçiyor" diyor yazar. Şarkı sözü gibi belleğime ilişiyor bu cümleyi ayrıca içime gömüp düşünmüşlüğüm var.

Kitabı edindiğimde içinden bir sayfanın kenarını kıvırmışlardı ya da kıvrılmıştı. Normalde kitaplarımın sayfalarını kıvırmam, şöyle düşünmüştüm görünce: "Evet ben de bu hikayenin adını çok sevip o sayfanın kenarını kıvırırdım."

Hikaye: "Bir Sabah Uyandım Beni Sevmiyordun"

Herkesin başına gelmiş midir bu duygu bilemem ama insanın içini çok acıtan bir duygu olma ihtimali kesin.

Başlangıçta son bulan hikayeler, görmezlikten gelinen bir çok kişinin sırt çevirdiği acı tatlı anlar...


Yollar, kokular, hislerin iniltisi...

Belki hesaplaşamayacağınız hüzünlü sonlar.


Ayşe Akaltun 2. kitabında biraz daha sert hikayeler anlatıyor bize. Cümleleri ise kendi hüznünü ve naifliğiyle sarıyor okuyucusunu.


Kitap Tanıtım Bülteninden:

"Melankoli şimdiye kadar bir kadın hastalığı olarak düşünülmüş ve histeriyle yan yana anılmış. Ama artık yapılan akademik araştırmalardan ya da melankoliye kafa yoran sanat eserlerinden biliyoruz ki her kadın ataerkil toplumda yaşadığı travmalarla hüzünlü, melankolik olmaya adaydır. İşte bu yüzden artık kadınlar hüzünlerine sahip çıkıyor. 

Melankolik kadının acısı içsel olmaktan çok dışsaldır. Toplumda karşılaştıkları, kadını kendi kendine mırıldanan, kırılgan bir insan haline getirir. Hüzünlü kadın acı çeker. O kadar acı çeker ki daha fazlasının olmayacağını hissettiği an kaybedecek bir şeyi kalmamıştır. İşte o "an", geleceğini eline almaya karar verdiği an hüzünlü kadın gider, yerine sessizce infilak eden bir bomba gelir. İçe ya da dışa doğru patlayan bir bomba. Ayşe Akaltun'un öyküleri tam da bu değişimi yaşayan kadınları anlatıyor. Acının doyma noktasındaki kadınların içe ya da dışa doğru infilak edişini okuyacaksınız onun öykülerinde. Mırıl mırıl konuşurken beklemediğiniz bir an beklemediğiniz şekillerde kaderini kendi çizmeye karar veren hüzünlü kadın kahramanlarla karşılaşacaksınız. "

Ayşe Akaltun "Hüzünlü Kadınları Seviniz" derken topluma inceden inceye şöyle söylüyor sanki: "Hüzünlü kadınları seviniz, yoksa olacaklardan onlar sorumlu tutulmayacaktır." -Melike UZUN-

Kitabı Satın Almak İçin Tıklayın!

 

DİĞER YAZILAR
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba