Anton Çehov - Düşünür / Okuma Notları
Ayşe Ünsal

Anton Çehov - Düşünür / Okuma Notları

Bu içerik 1376 kez okundu.

Cihat Albayrak ve Ayşe Ünsal okudu, alıntıladı, yorumladı.

- Pimfov'un yüzü ekşidi. Sanki yüzü sıcaktan eriyecek ve yeleğine akacakmış gibiydi.

- Bütün mezarlıklar gibi burası da yeni kazılmış toprak kokuyordu.

 

- Tel tel ayrılmış sığır eti

- Pimfov bardağından bir sinek çıkardıktan sonra uyuşuk bir sesle konuştu.


- Boğucu öğle sıcağında, güneşin kavurduğu otlar öylesine hüzünlü gözüküyorlardı ki, sanki yağmur yağsa bile yeşermeyeceklerdi.

- Sakal yerine birkaç tüy vardı çenesinde, sanki bir makyaj ustası, onun suratına sakal yapıştırırken işi yarıda bırakmış gibi gözüküyordu.


Çehov'a ait 26 kısa öyküden oluşan 'Düşünür' çevirinin eksik kalmasından mı bilinmez oldukça vasat diyebileceğimiz bir üslup ve içeriğe sahip. Kimi öyküler okuru meraklandırarak son cümleler için beklenti oluşturuyor. Ancak bu son cümleler hikayeleri bir sonuca bağlayamadığı gibi okurun beklentisini de karşılayamıyor.

Öte yandan özellikle ülkemizdeki genç okur için kafa karışıklığına neden olabilecek dini içeriğe sahip hikayeler var. Günlük yaşamdaki Hristiyanlığa ait dini uygulamalar İslamı yeni yeni öğrenen gençlerde kafa karışıklığı yaratabilir. Bu nedenle özellikle gençlere hitap eden kitaplarda esere dair arka plan bilgisine geniş ölçüde yer verilmelidir. Son olarak iyi ve kötünün çatışmasını iyinin yanında olarak anlatsalar da bazı kitapların müthiş bir hayal gücü ile kötü olabilme yeteneğini ve kötülüğün pratiğini oldukça ayrıntılı olarak anlatmaları okuru olumsuz etkileyebiliyor. Okur iyiyi değil de kötüyü daha heyecanlı ve sempatik bulabiliyor. son yıllarda işlenen toplu cinayetlerde ve soygunlarda suçluların bazı roman ve film karakterlerini örnek aldıklarını düşünürsek bu konunun ciddiyetini daha iyi anlayabiliriz. Silah, cinayet, soygun, taciz, tecavüz, alkol, sigara, küfür pek çok kitapta meşrulaştırılmasa dahi o kadar ön plana çıkıyor ki okur farkında olmadan da olsa olumsuz etkileniyor.

Kadın erkek ilişkileri, cinsellik ve şiddet açısından çocuklar ve gençlere uygun olmayan pek çok kitap, çocuk kitapları ya da gençlik dizisi etiketleriyle yayınlanıyor. Bu konuda denetimler artırılmalı.

Anton Çehov Kimdir?

(1860 - 2 Temmuz 1904): Rus hikâye ve oyun yazarı. Taganrog'da doğdu. Moskova Tıp Fakültesini bitirdi. Kısa bir süre doktorluk yaptıktan sonra kendisini tamamen yazarlığa verdi. 1891'de sürgündekilerin durumunu incelemek için Sibirya'ya gitti. Avrupa'yı gezdi; birçok ünlü yazarla tanıştı. 1899'da Rus İlimler Akademisine alındı. Ancak Gorki'nin akademiden çıkarılması üzerine 1902'de istifa etti. Uzun süre çektiği veremden Almanya'nın güneyindeki Badenweiller'de öldü.

Çehov, ince ayrıntılara dayanan kısa hikâye türünün en büyük yazarlarından biri kabul edilir. Oyunlarında ihtilâl öncesi umutsuz bir atmosfer içinde yaşayan soyluların ve aydınların iç dünyasını başarıyla sergiler.

 

Türkçe'ye çevrilen başlıca diğer eserleri:

Hikâyeleri ve oyunları: Hikâyeler (5 cilt, Servet Lunel, Oğuz Peltek, Erol Güney, 1945-1949), Martı, Üç Kızkardeş, Vanya Dayı, Vişne Bahçesi, Bütün Oyunlar I (İş Bankası Yay., 2002), Bütün Oyunlar II (İş Bankası Yay., 2002), Bütün Öyküleri (Cem Yayınları), Yeni Bulunmuş Hikâyeler (Yapı Kredi Yay., 2002), Asma Katlı Ev (2003).

Aziz Çalışlar'dan: Çehov ve Moskova Sanatı (1996).

Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba