Söyleyeceklerim Var (Adem Bilici)
Cihat Şit

Söyleyeceklerim Var (Adem Bilici)

Bu içerik 2175 kez okundu.

SÖYLEYECEKLERİM VAR

(ADEM BİLİCİ)

 

Otuz altı ayrı başlık bulunan bu kitap deneme tarzında ele alınmıştır.

Başlıklardan bazıları şunlardır;

 *Akıl ve Cesaret

*Biz ve Diğerleri

*Devlet, Din ve Cemaat

*Köy okulları

*Politika üzerine

*Sanal alem ve biz

*Toplumun gözündeki kadın

 

Ben eseri okurken yakın dostum olan Adem Bilici’yle karşılıklı muhabbet ediyormuşum gibi rahatladım. Adem bütün söyleyeceklerini söylemiş de bana, bize fikrimizi soruyor gibi olmuş. İçini sorgulayarak dışa vuran yazılar gayet anlaşılır bir şekilde işlenmiş. Kitabı okurken ne demek istedi demeyeceğiniz bir akışta ilerlersiniz. Sorun neydi diye kök aratmayacak ve sizi girdaplarda boğmayacak yazılar bunlar. Eserleri değerlendirirken dikkat ettiğim farklı bakış açısı arayışını burada da sürdürdüm. Örnek vermek gerekirse; “Korku” kavramı üzerinde işlenen şu tespit gayet toplumun kendisine zorla benimsetmeye çalıştığı bir durumdan sıyırtılmış. Bilici şöyle aktarıyor; “Korku, bazı durumlara karşı daha dikkatli olmamızı sağlıyor. Daha iyi stratejiler geliştirmemizin temelinde yatan sebep korkudur. Korku gerekli ama korkaklık gereksizdir.”

 

İnsanların patır patır öldüğü şu dönemde silah piyasasının yelpazesi genişlemiştir malumunuz. Sermaye piyasası kurulunda yeteri kadar değer bulamayan bir silahı, hakkı yenen bir silahı Bilici şu sözlerle aktarmış; “Aklınız en büyük silahınızdır. Mermileri sabır, hoşgörü, değer verme ve sevgidir. Bunların barut kokusu da yok, ne güzel değil mi? Bu silahınızın bakımı ise çok kolay, sürekli hareket halinde olmak.”

 

Sanırım çok kişinin tecrübe kazanamadığı aşk üzerine konuşmak büyük ustalık istiyor. Söyleyeceklerim Var adlı bu eserde Sayın Bilici aşk üzerine yazarken kendisiyle çelişen noktalara kalem basmış. Şöyle ki Semih adlı bir arkadaşının “aşk yüzsüzlüktür” sözüne katıldığını belirtip aynı zamanda aşkın, sevginin ileri boyutu veya aşırı hali olduğunu söylüyor. Devamında aşk üzerine hummalı sözler sarf eden Bilici yüzsüzlüğe katıldığını belirtirken neyi kastetti anlamadım.

 

Günümüzün en yoğun gündem oluşturan cemaat meselelerini üniversite yıllarındaki tecrübeleriyle aktaran Bilici ilginç bilgiler paylaşmış. Bu bölümü kitabın değerli okuyucularına bırakmakta fayda var sanıyorum. Bu başlığı sadece tecrübeyle ele almış deyip geçelim. Yalnız şu tespiti belirtelim “ilmi siyaset” diye kabzası yırtık hançer saklama girişimlerine Adem Bilici şu yorumu getiriyor; “İlmi yürek ve ilmi cesaret”…

 

Söyleyeceklerim Var adlı bu kitapta anlatım ve üslupla ilgili şu eleştirileri yapmak istiyorum. Anlatım deneme tarzındayken bir anda tartışmacı bir üslup takınılıyor ve okuyucunun bazı fikirleri sorgulanıp ikna girişimleri oluyor. Anlatım olağan akışında olursa okuyucuya kendi payını çıkarma fırsatı verilirse daha sağlam olur düşüncesindeyim. Anlatımlarda “demem o ki”mleleri söylem tekrarlarına ve cümleleri bir sütuna bağlama işlevi görüyor. Eğer cümleler bağlanırsa anlatım kısırlaşır. Ben bunu böyle değerlendiriyorum.

 

Aşırı şikayet sezintisi alabileceğiniz yazılarla karşılaşabilirsiniz. İnsanoğlunu insana anlatmak pek zordur elbette. Onu ona şikayet etmek ise bifaydadır. Küçükbaşa sen küçükbaşsın çok çiğne gevişini iyi getir sütün beyaz olsun demek faydasızdır. Bu bahtiyarlığa erişmek için yazılardaki aşırı şikayet girişimi okuyucu tarafından olumsuz karşılanabilir.

Üniversite ve işsizlik üzerine ele alınan konu bana göre fiyasko. Erk eleştiriciliği yapılan yerde erki ve prensipleşmiş politikasızlığını haklı görmek haksızlıktır. İş beğenmeyen gençlerden dem vurulması yanlıştır. Kefeye konulan milyonlarca insan var ve mağduriyet erkin işine yarayacak bir durumda. Bu konu hakkında daha olgun yaklaşımlarla çözümleme yapılması iyi olurdu. Kitap elbette bir deneme ama tartışmacı tavırlar takınılıp okuyucuya madem soru sorulmuş ben de eleştirimi böyle yapmak istiyorum.

 

Evet otobüs yolculukları da bu kitapta işlenen başka bir konu. Uzun yolculukların en çekilmez unsurlarından olan muavinlere samimice değinilmiş. Bu sene en son yolculuğumda karşılaştığım muavin faciası tüm sıcaklığıyla beynimde yer etti. Bu başlık anılardan sözü açıp beni de anılara ram eyledi.

 

Eğitim ile ilgili Bilici çok güzel bir konuya değinmiş. Eğitim ve politikayı birbirinden kesin ve kati bir çizgiyle ayırması fikirlerin yerini bulmasını sağlamış. Ben de eğitimin ancak hizmeti olur ikiyüzlülüğü olmaz diyerek Sayın Bilici’ye katıldığımı belirtmek istiyorum.   

 Genel olarak değerlendirmelerim bu şekilde. Kitabı alıp okuyup fikir edinmek gerekir. Değişik bakış açılarına açıksanız kesinlikle öneririm vesselam.

                                                   Kitabı bu linkten edinebilirsiniz.  http://www.kitapyurdu.com/kitap/soyleyeceklerim-var/379828.html

 

 

 

  

Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba