KELİMELERİN KIYAMETİ SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ DİYARBAKIR'DA  YAPILDI
İhsan İpek Cankurt

KELİMELERİN KIYAMETİ SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ DİYARBAKIR'DA YAPILDI

Bu içerik 947 kez okundu.

DİYARBAKIR’DA BİR SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ

“Sakladı derdini mısraların kabuğuna,
Bir ses değdi döküldü, derdi bir türkü oldu.
Hasrete sarıp sevdasını yükledi kış soğuğuna,
Bir göz ilişti izinsiz okudu, o sevdası bir şiir oldu.
Türkü aldı başını dolaştı dilden dile, eğlendi onunla millet,
Sevda düştü gönülden kayboldu, şairin yüreğini kül etti bu ağır illet.”

          

Bir müzik öğretmeni olup Henry yazılarıyla bir anda sosyal medyada büyük bir kitlenin hayranlığını kazanan Nimetullah Yıldız’ın hitab-i şiirsel söylemlerini beğenerek okumaya başlamıştım 2013 yılı sonlarında. “Kelimelerin Kıyameti” başlığıyla yazmaya başladığı bir roman vardı amavelakin bir gece görülen bir rüya ile roman yarıda kalmış ve devamı bir daha gelmemişti. Her geçen gün biraz daha rağbet gören ve hayran ağını genişleten Henry yazarı Nimetullah Yıldız, “Kelimelerin Kıyameti” romanından alıntılarla Nisan 2015’te Artikel Yayıncılıktan çıkma “Yayınlanmayan O Romandan Alıntılar” adında bir kitap yayınladı.

Müzisyenlik mesleğinde iyi bir yerde olan Yıldız, adeta yeni bir kimlik arayışına girmiş ve bulduğu  yazarlık libasını giydirmişti ruhuna. Yazdıkları bir proje haline gelen, prodüksiyona dökülen Nimetullah Yıldız’a bir gazete köşesi de verilince, yazarın yeni açılma sahası aynı tema etrafında, deneme tarzı sorgulamalar ile Henry yazılarının devamı oldu.

Ruhunun kuytularına inip gezen bir Nimetullah Yıldız ile tanıştı edebiyat camiası. Yazarlık iddiasında olmayan fakat bir çok yazarın kıskançlık duygularını kabartan Yıldız, aldığı bir karar ile gazete köşe yazılarını bir kitapta toplayacağını hayranlarına duyurdu. Hazırlıklarının niyahetine vardığında, Kasım 2015’te Tigris” adıyla ikinci kitabını yayınladı. Girişteki serbest şiirde geçtiğim gibi “Kimileri derdini yazarken, kimileri şiir diye okurlar” yazılanları. “Tigris” kitabından da beni en çok etkileyen “Ben ağladım, onlar şiir sandılar” başlıklı deneme oldu. Bu denemeyi gazete köşesinde okumuş ve etkilenerek yukarıdaki kısa şiiri yazmıştım. Gerçeği de öyledir aslında. Kimileri derdini yazar, kimileri de şiir diye okur, yazarın dediği gibi.

Geçtiğimiz Pazartesi günü (25 Ocak 2016) ise, Diyarbakır Ofis semtinde bir cafede “Nimetullah Yıldız Söyleşi ve İmza Günü” programı teptiplendi. Sosyal Medya üzerinden yapılan duyuru ve davetname üzerine, etkinlik günü ve saatinde bende söyleşinin yapılacağı mekâna DİYŞAD (Diyarbakır Yazarlar ve Şairler Derneği) Yönetim Kurulu ve Üyeleri adına Eğitimci Yazar Filiz Aküzüm, Yazar Tuba Yamaç ve Şair Abdurrahim Meşe ile icabet ettim.

Aynı zamanda bir DİYŞAD üyesi olan Nimettullah Yıldız, iki yıllık bir süreç içinde “Kelimelerin Kıyameti” romanı bünyesinde yayınlattığı “Yayınlanmayan O Romandan Alıntılar” ve “Tigris” adlı kitaplarıyla, büyük bir hayran kitlesine ulaşmıştı. Gördüm ki; söyleşi ve imza etkinliğine münhasır mekân tıklım tıklım doldurulmuş, oturacak yer bırakılmamıştı. Salondaki simalara göz gezdirdiğimde ise, nitelikli okur ve sanatseverlerle birlikte şairler, yazarlar ve müzisyenlerle tanıdık bakışlar alışverişinde bulunmuş oldum.

Söyleşi, yazar Nimetullah Yıldız’ın giriş konuşmasıyla başladı. Yazar, edebiyata atıldığı günden içinde bulunulan ana kadar yazdıklarını ve yaşadıklarını seçerek anlatıp, okuyuculara / dinleyicilere sanat hayatını ve anlayışını anlatmaya çalıştı. Yıldız’dan sonra, “Kelimelerin Kıyameti” projesinin prodüksiyon kısmını üstlenen Tolga Öztürk sözü aldı. Kısa bir değinmeden sonra Öztürk, Tigristen okuduğu bir deneme ile salona şiirsel bir atmosfer kattı. Ardından konukların sorularını almak isteyen Yıldız, sözü salonda bulunan okurlara bıraktı.

Sanat camiasının had safhasından yazar Şeyhmus Diken, almış olduğu notlarla yazar ve eserleri hakkında bir değerlendirmede bulundu. Okurların fazla soru sormamasından olsa gerek Yıldız’ın ismimi iki defa telaffuz ederek soru ve görüşlerimi beklediğini ifade etmesiyle, bende yerimden kalkıp, fikrimce yazar ve eserlerinin hakkında soru cevaptan ziyade naçizane değerlendirmelerde bulundum. Pek fazla soruların yöneltilmediği yazar Nimetullah Yıldız, yeni çıkmış “Tigris” adlı kitabını okurlarına imzalayıp, programı bitirdi. Program sonunda DİYŞAD Yönetim Kurulu adına Filiz Aküzüm, yazar Nimetullah Yıldız ile görüntülü kısa bir değerlendirme röportajında da bulundu ve etkinliğe son nokta koyuldu.

Bir sanat sever olarak, Nimetullah Yıldız’ın edebiyata kazandırdığı farklı bir söylem ve akımla birlikte, bir DİYŞAD üyesi olmasına, devamında; mevcut kaotik ortamda 5 - 10 kişinin dahi bir araya gelmesi pek uygun değilken, kendisinin edebi emekleri ve samimiyetine onlarca insanın bir araya gelip huzur içinde duygularına gönüldaş olmalarına ziyadesiyle sevindim, mutluluk  duydum. İnsani erdemlerin ve manevi duyguların barındığı korunağın, ekmek ve emeğin kutsallığı olduğuna bir daha inandım.

Haziran 2015’ten bu yana hasret kaldığımız bu gibi şiir, sohbet ve söyleşilerin ne denli mühim olduğunu, ruhumuzda açılmış manevi yaralara nasıl merhem gibi geldiğini, birkaç güzel söz ve birkaç güleç yüzün günümüzde ne denli önemsediğini ve de huzurun ne kadar çok özlendiğini bu söyleşide bir daha görmüş oldum kendimce. Bir an evvel arzulanan huzura ve Kültür / Sanat ve Edebiyat faaliyetlerine erişmek dileğiyle…

İhsan İPEK CANKURT
ihsanipek2100@gmail.com

Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba