Kayıp Toprak-Murat Işık
Esra Pak

Kayıp Toprak-Murat Işık

Bu içerik 1019 kez okundu.

Murat Işık, yurtdışında 10 baskı yapan romanı ile Belçika’da De Bronzen Uil Ödülü’ne (Hollanda ve Belçika’nın en iyi ilk roman ödülü)alan kitabı.

 

Hikaye Zaza Köyü, Sofyan'da başlayıp, İzmir'de bitiyor. Ve hikayeyi bir çocuk ağzından okuyorsunuz.

Miran, Mehmet Uslu, kendi adı Miran fakat köylerine atanan bir öğretmen biraz baskı ile adlarını değiştiriyor çocukların. Babası Selim Uslu, annesi Aşme. Kardeşlerinin çoğu ölmüş, başka bir memleketi şehir hayatını tatmış bir abisi var. Bazen insafsızca davranışlara maruz kalan bir çocukluk geçiriyor. Göç görüyor. Daha büyükleri babasının köyünde yaşanan rus baskınını yaşıyor.

Babasının doğduğu köyle verdiği mücadelede o da destek veriyor. Ailesinin yaşadığı bir çok acıyı o da gögüslüyor. En naif tarafı, Anadolu'dan göç eden bir çocuk ilk defa simit yiyor, babasına kendi kazandığı parayla midye dolma alıyor. Kullanılmış da olsa babasına ceket satın alıyor.


Kayıp Toprak kitabının etkileyici bir hikayesi var. Gerçek bir anlatım. Anadolu topraklarını sevdiren bir hikaye.Bir aile dramının anlatıldığı romanın kahramanı 13 yaşındaki Mehmet. Olaylar 60'lı yıllarda Muş çevresinde geçiyor. Kitap Mehmet'in yaylada dünyaya gelmesiyle başlar. Mehmet Uslu, Muş'un eskiden Ermeni köyü olan, daha sonra yoğun olarak Zazaların yaşadığı Sofyan'da Birinci Dünya Savaşı'nda bütün ailesini kaybetmiş yumuşak başlı, masal anlatıcısı, hayat dolu babası Selim, sivri dilli, baskın karakterli annesi Aşme, ağabeyi Yusuf ve kızkardeşi Elida ile yoksul, kendi halinde bir hayat
sürmektedir. Babanın başına gelen vahim bir kaza ailenin yaşamını altüst eder. Uslu ailesinin hayatı bu önemli olaydan sonra tamamen değişir. Baba Selim artık iş yapamaz hale gelmiştir; doğduğu köy olan Hemgin'de babasından kalan toprağını işlemek için ailece oraya göç etmeyi tek çare olarak görür. Uslu ailesinin Hemgin'e gelişi muhtar dahil herkesi rahatsız eder, burada huzur bulmaktan ziyade hayatta kalma mücadelesi içine girerler. 1966 Varto depremi çevredeki bütün köyler gibi Hemgin'de de taş taş üstünde bırakmaz. Uslu ailesi ikinci önemli darbeyi de burada alır.

Kitap okumayı ve öyküler yazmayı çocukluğundan beri çok seven Murat Işık, ilk başta kısa öyküler
yazmaya başladığını ve bazı öyküleri Hollanda dergilerinde yayımlanıp iki öyküsü de ödül alınca hep kafasında olan ilk romanını yazmaya başladığını söyledi ve "Kitabımın Türk okuruyla buluşması en büyük hayalimdi. O yüzden çok heyecanlı, mutlu ve gururluyum," dedi. Hollanda edebiyat çevrelerinde büyük yankı uyandıran kitaba dört yıldız veren günlük gazete De Volkskrant, "Bir aile hikâyesi, sersemletici güzellikte", diye yazdı. Ayrıca kitabın piyasaya çıkmasıyla birlikte çeşitli gazete ve dergilerde, televizyon kanallarında yazarla yapılmış söyleşiler yayınlandı. Bazı eleştirmenler ise Murat Işık'ın Hollanda edebiyatına yeni bir soluk getirdiğini söyledi. Kayıp Toprak, Ekim ayından itibaren bütün kitabevlerinde yerini aldı... 360 sayfalık bu kitabı okumaktan büyük keyif alacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)

 


DİĞER YAZILAR
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba