HEVSEL DERGİSİ ÇIKTI!
İhsan İpek Cankurt

HEVSEL DERGİSİ ÇIKTI!

Bu içerik 2727 kez okundu.

     HEVSEL DERGİSİ ÇIKTI!DİYŞAD / Diyarbakır Yazarlar ve Şairler Derneği bünyesinde ilk sayısıyla Hevsel Dergisi çıktı.
Üç dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmekte olduğum “Diyarbakır Yazarlar ve Şairler Derneği” bünyesinde hazırlamış olduğumuz tüm faaliyetleri, Diyarbakır’da başlayan ve uzun süren olaylar nedeniyle, toplumsal bir duyarlılık takınarak iptal etmiştik. Sürece binaen uzun süre takındığımız suskunluğumuzu, dergi projesi ile bozmuş olduk. 15 Mayıs 2016 tarihi itibariyle yayınlanan Hevsel Dergisi sürpriz bir şekilde sanat camiasına göz kırptı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından 17-22 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenen 2. Amed Kitap Fuarı’nda da, dernek üyelerinin eserleriyle birlikte, DİYŞAD standından okuyucularıyla buluşturuldu. Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri olarak bizler de, muazzam bir heyecana ve sevince mazhar olduk.DİYŞAD (Diyarbakır Yazarlar ve Şairler Derneği) bünyesinde Haziran 2013'ten bu yana yaptığımız kültürel faaliyetlerle gördük ki; Diyarbakır'da yüreği şiir, müzik, deneme öykü, makale kısacası sanat ve edebiyat ile coşan onlarca insan vardır. Android Kültürü’nün yaygınlaşmasıyla insanlar yazdıkları şiir, deneme, hikâye, öykü gibi eserlerini ancak sosyal medya üzerinden az sayıda okurlara ulaştırabiliyorlar. Derin araştırmalara giriştiğimizde, 1980'li yıllardan bu yana Diyarbakır olarak Ulusal şairler ve yazarlar veremediğimizin sonucuna da varmıştık. Daha önce gazete köşe yazılarıma da yazmıştım.

İlimizde ve bölgemizde çok yetkin şairlerimiz ve yazarlarımız vardır. Eserleri ödül almış, yabancı dillere çevrilmiş yazarlarımız da mevcut fakat bilinmeyen, tanınmayan tabiri caiz ise gizli kalmış kalem erbaplarının eserlerini özellikle batı illerine ulaştırmalarında bir imkânlarının olmadığını tespit ettik. Ayrıca Türkiye’nin birçok ilinden derneğimize dergiler gönderilmektedir ama bizim gönderebileceğimiz bir dergimiz veya matbu eserimiz yoktu. Bu durum bizi ruhen incitiyordu. Biz bize hayran biz bize kurban ile sanatta ilerleyemeyeceğimize kanaat getirdik ve ancak bir dergi vasıtasıyla şairlerimizin, yazarlarımızın eserlerini daha uzak illerdeki okuyuculara ve daha çok ilgililere ulaştırabileceğimize inandık. Ancak bu şekilde daha sağlam gönül köprülerini inşa edebileceğimize kanaat getirdik.Bir söz vardır "insan hissedilmek ister" diye. Dernek olarak ve Diyarbakır'ın öz değerlerinden emin olarak bir dergi yayınlayabileceğimize inandık ve yayınlamaya niyet ettik. Çıktığımız maddi destek arayışında desteklerini bizden esirgemeyen “Paçacı Fazıl Usta” ile “Park Mühendislik” işletmelerinin katkılarıyla daha bir öz güven duyarak, çalışmalarımızı başlattık.
Bu derginin ismi üzerinden DİYŞAD Yönetim Kurulu Üyelerimizle de epey tartıştık, fikirleştik ve nihayetinde şehrimizin önemli kültürel varlıklarından biri olan Hevsel Bahçelerinden esinlenerek adını “Hevsel Dergisi” koyduk.
Allah nasip ederse, Hevsel Dergisi’ni Türkiye'deki tüm İl Halk Kütüphanelerine, Üniversitelere ve öne çıkmış Kültür / Sanat ve Edebiyat derneklerine birer adet göndereceğiz. Amaçlarımızdan biri dergiyi en yakınından en uzak okura ulaştırmak, hedeflerimizden biri ise bu dergiyi yetkin çalışmalarla donatıp Kültür Bakanlığı Abonesi yaptırmaktır.


Dergi içeriği sadece Eğitim, Kültür / Sanat ve Edebiyat ile örülmüştür.
Toplamda 28 şair yazarlarımızın eserleri yer almaktadır. Öğrenci ile akademisyen, işçi ile memur yazarlarımız aynı sayfalarda buluşturulmuşlardır. Hevsel Dergisi’ne eğitim, anlatım, kültür, şiir, deneme, hikâye, öykü, fıkra, analiz ve araştırma gibi konular özenle seçilmiş ve işlenmiştir. İlk sayı olması hasebiyle dergi 40 sayfa ile sınırlı tutulmuştur. İkinci sayıda sayfa artırmayı ve yazar kadrosunu genişletmeyi hedeflemekteyiz.
DİYŞAD derneği ve HEVSEL DERGİSİ bünyesinden kültür, sanat ve edebiyat camiasına bir katkımız olursa, camiaya Ahmed Arif, Cahit Sıtkı Tarancı, Şair Sırrı Hanım, Sezai Karakoç, Mehmet Uzun gibi değerli şahsiyetlerin amsallerinden en az birini dahi kazandırabilme şansına nail olursak, bil-iftihar oluruz. Çünkü genelde Mezopotamya Bölgesi, özelde Diyarbakır Toprakları ilim, kültür, sanat ve edebiyat nadasasıdır. İmkânlar oluşturulursa, Diyarbakır'dan geleceğin edebiyat abideleri mutlaka çıkacaklardır. Hevsel Dergisi ile bu meşgalede bir basamak olmak istedik ve ilk sayının muvaffakiyetine eriştik. Devamında buluşmayı diliyoruz.

İhsan İPEK CANKURT
DİYŞAD Yönetim Kurulu Başkanı
.....................................................


HEVSEL DERGİSİ'nin Mini Galası Diyarbakır Tepeşehir Tesislerinde Şarkılar ve Şiirler Eşiliğinde Yapıldı.

Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba