Sanal Sansak da mı Saklasak?
Banu İçli Öner

Sanal Sansak da mı Saklasak?

Bu içerik 1121 kez okundu.

Devir öyle 80 günde devri alem devri değil artık. Devir 80 saniyede devri alem olmuş ama bayat, damakta demir tadı bırakan, sevimsiz ve anlamsız cinsten her şey. Hiç kıymeti kalmamış hiçbir değerin.

Ederin olmuş ancak telefonunun markası kadar. Kime neyi anlatacaksın çünkü zaten kimsenin hiçbir şeye vakti yok sanal alemlerde öylemiş ya da böyleymiş görünme çabası olmuş hayatın ta kendisi. Vakit nakit diyorlar ama saygınlık nakit kadar olmuş kimsenin haberi olmamış. Eğitim, kültür, insanlık, erdem, ahlak bunlar da nesi? Yenilmez, içilmez sosyal medyaya konmazlar ki! Ne anlamı var öyleyse. İki tane Afrikalı çocuk fotoğrafı üstüne ağlayan surat rahatlasın vicdanlar. Sohbetlerin temeli sen harikasın, hayır sen harikasın, olmaz asıl sen temalı olmuş paylaşım altlarında. Dostumsan her şeyimi beğeneceksin  birader olmaz başka türlüsü. Küstüysek laf sokarız bol bol sop sosyal mecralardan, ne dediği belli olmayan şarkıcılardan seçer seçer özlü sözler! eşliğinde paylaşırız içimiz yayık ayranı içmişcesine buz gibi oluverir. Mutsuzsak dibine kadar yaşamalı yok yaşamasakta yaşıyormuş gibi yapmalı raconu bu işin bu. Ara renklere yer yok sosyal meydanlarda ya çok iyisin ya berbat. Kimseye arada kalmışlık hakkı tanımıyorlar efendim, yeni düzen budur malumunuz. Kişisel alanlar arası mesafelere girmeyin onların üzerinde gelen geçen dans etmekte yıllardır. Özel kavramı giderek sadece devlet dışı çalışma alanı anlamına kaydı ve neredeyse herkesin anladığı tek mana olma yolunda. Nerede peki hakiki duygular? Ete kemiğe bürünür mü duygular böyle bir ortamda? Peki değerler vardı hayatta insanı insan yapan? Soru çok cevap yada muhattap yok. Eziliyor ruhum kalıplara sığmamak için çırpınırken. Herkesleşmemeye olan direncimden tırnaklarım kanıyor resmen. Yapay bir hayatın başrolü olacağıma, en gerçeğinden figüran olurum ey hayat! Demem o ki çok mu abartıyoruz biz her şeyi?  Yarışmayın hayatla be arkadaş yaşayın gitsin çok mu zor! Sevin yahu ille de sevin. Çıkarsız iyilikler planlayın bırakın hangi sözü kimin hangi hareketine karşı paylaşsam planlarını bir köşeye. Sandıktan naftalin kokulu değeri çıkarıp takın takıştırın. İnsanlıkla bezeyin tüm benliğinizi. Kederinizi bir küçük sarı sayfalı kitaba gömün. Paylaşmakta cömert olun ama elle tutulur şeyler yada tutulamayan soyutlukta güzellikler olsun bir zahmet, tek tuşluk eylemlerden öte.

Hayat bu yaşamaktan ötesi yok ki be arkadaş bu dert ettiklerimiz, bu yaşam şeklimiz, bu olanlar kabul edin normal değil. Sanal gerçekliğe hapsolmuş hayatlarımızın zincirini kırın gitsin. Hayatınızın iplerini elinize almak için havalar çok müsait bu aralar. Bence bir deneyim. Dost tavsiyesi en klişe en eski en naftalinlisinden. Selametle.

Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba