Dumanaltı Hayatlar | Elif Öztürk
Cihat Albayrak

Dumanaltı Hayatlar | Elif Öztürk

Bu içerik 1082 kez okundu.

 

Henüz yayınlanmamış bir kitabı okumak, bir edebiyat okuruna müthiş haz verir. Ben bu duyguyu ço ksık yaşıyorum, çünkü tanıyan tanımayan birçok güzel insan eserlerini okuttukları ilk birkaç kişiden bir iolarka beni seçiyor. Bir kısmının düzenlemesini ve yayına hazırlığını yapıyorum bu eserlerin.
 
Dumanaltı HayatlarElif Öztürk’e ait bir roman. Genel olarak uyuşturucu madde bağımlılığını konu alan bu eserin ilk birkaç sayfası dışında tamamını bugün okuyup bitirdim. Kendisini okutan bir eser çıkarmış ortaya Öztürk.
 
Oldukça becerikli kelame alınmış diyaloglar var eserde. Bu nedenle akıcılığı çok iyi ve elinizden bırakamıyorsunuz. Karakter çeşitliliği ve mekan zenginliği, olayların birbirinden bağımsız olarak neredeyse her birkaç sayfada bir yenilenmesi, kitabı güzelleştiren öteki özellikler.
 
Bu konuları temel alan kitaplar, özendirme yapabileceği nedeni ile eleştirilirler. Ancak Dumanaltı Hayatlar’da Elif Öztürk’ün özenli dili ve kurgusu ile ben özendirmeden ziyade, kitabın uyuşturucuya dair farkındalık yaratacağını ve mutlu bir son ile bittiği için de umut aşılayacağını düşünüyorum.
 
Kitaptan birkaç alıntı ile, vaktinden çok önce yazılmış bu yazıya son veriyorum. Umarım yakın ya da uzak gelecekte bu kitap hak ettiği şekilde kitapçılardaki yerini alır.
 
Kitaptan Alıntılar
 
Sokakların arasında dolaşmaya devam ediyordu. Aldığı madde her zamankinden çok daha hızlı etkisini göstermişti. Kendini evrenin hükümdarı gibi hissediyordu. Sanki karanlığın içinde bir tek o vardı. Caddeleri, kaldırım taşlarını, sokak lambalarını o yönetiyordu. Bir bakışıyla renkleri değişecek, canlanacaklardı. Kaldırım kenarında oturan bir gence gözü takıldı: ‘Şimdi nerden çıktı bu adam?’ diye söylendi. ‘Burada oturabileceğini sana kim söyledi?’
 
- Söz mü?
- Ben söz tutamam. ‘Günü geldiğinde’ diyebilirim yalnızca.
 
Otobüsün en arka koltuğunda unutulmuş bir bavul gibiydi.
 
Gözüne birden sokak lambası çarptı. ‘Ne yapıyorsun orada? Tek başına neyi başaracağını sanıyorsun, karanlığı sen mi yok edeceksin? Aydınlığı sen mi var edeceksin?’ Sokak lambasıyla adeta kavga ediyordu.
 
Sinirlendiği zaman elleri ve sağ gözünün altı titrerdi.
 
DİĞER YAZILAR
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba