Dertli şiirlerin şairi olmak (1)
Mücahit Akıncı

Dertli şiirlerin şairi olmak (1)

Bu içerik 1041 kez okundu.

Şiir insanlığın var oluşundan itibaren olan olgudur. Çünkü şiir; insanın kâinatı ve hadiseleri sıradan konuşma yerine kulağa ve gönüle tesir edicek şekilde anlatmasıdır. Tarihi bilgilerimiz ile şiir Hz Adem'e kadar uzanır diyebiliriz. Çünkü Hz Adem' e verilen ilahi sahifelerin şiir gibi insanın kalbine ve gönlüne etki eden yazılarla mazmum olduğunu tahmin edebiliriz. Gerçeğini Allah bilir.

Bilindiği gibi şiir arap yarımadasında cahiliye döneminde de revaşta olan bir sanattı. Bedevi hayat tarzında olan Araplarda yazı dili çok olmadığı için şiir bir Arap için kaçınılmaz bir gerçeklikti. Fakat cahiliye döneminde şiirin ana teması kabileler arası üstünlük, şahısları methetmek, başka kavim veya kişileri yermek için veya şehvet ve zenginlik idi. Çeşitli panayırlarda halkın huzurunda irad edilirdi. Bu fuhşiyat kokan edebiyat Hz Paygamber (a.s) peygamberliğini insanlara ilan ve irşad edince müslümanlara ve İslam'a karalama yapmak için yapılır oldu. Bu gerçekliğe binaen Kur 'a-ı Kerimde Allah Teala şöyle buyurdu;

“Şairlere gelince, onlara da sapıklar uyar. Görmez misin ki, onlar her türlü öv­gü ve yergiye ölçüsüzce dalarlar ve yapmadıkları şeyleri överler! Ancak iman eden, güzel işler yapan, Allah’ı çokça zikreden ve zulme uğradıktan sonra ken­dilerini müdafaa edenler müstesnadır... O zalimler ise nasıl bir akıbete yuvarla­nacaklarını yakında bileceklerdir!”(2)

Ayeti Kerime'de de geçtiği üzere istisna olan durumlar vardı. Bunlardan bir taneside 60 yaşında müslüman olan Hz. Hassan b. Sabit idi. O Arapların içerisinde önde gelen şairlerdendi. Kendisi müslüman olduktan sonra şiirlerini artık Müslamanları savunmak, müşrikleri hicvetmek ve Hz Peygamber(a.s) in hilkatini anlatmak için yazıyordu. Kendiside eski cahiliye şiirindeki fuhşiyatı bıraktığını şöyle ifade ediyordu: “Şiirlerimin eskisi kadar güçlü olmadığını kabul ederim. Çünkü İslam yalana cevaz vermez. Hâlbuki şiir yalan, hayal ve mübalağa ile güzelleşir.”(1)

İşte o günlerden bugüne gelene kadar İslâm şairleri şiirlerinde her zaman bu ölçüyü dikkate almışlardır. (Sizlere ilerki yazılarımızda bu şailerden bir kısmını elimizden geldiğince tanıtmaya çalışacağız.) Şunu da belirtmek gerekir ki günümüzde modern çağın getirmiş olduğu geçmişi unutma ve bencillik ne yazıkki biz şairleri de çok etkilemiştir. Günümüzde kitaplarda sadece aşk, para ve dünya refahlarını anlatan -nesir üslubu ile yazılan- şiir görünümlü şiirler(!) yer almaktadır. Gayri milli ve dini üslub veya dille yazılan şiirler gönüllerimizden çok sosyal site sayfalarımızı doldurmaktadır. Bu üzücü taplomuzu sizlere sunmaktan çekinerek, geçmişte yaşayan üstadlarımızın edebiyatı ve şiirleri ile sizleri mazide güzel bir yolculuğa çıkaracağız inşallah. Sözlerime burda son verirken sizleri gerçek edebiyatı ve sanatı bulmaya davet ediyorum. Sağlıcakla kalın...

Mücahit AKINCI

Anladım işi, sanat Allahı aramakmış

Marifet bu, gerisi yalnız çelik çomakmış.(3)


(1):Üsdü’l-Gàbe, 2: 4
(2):Şuarâ Sûresi, 225-227
(3):Necip Fazıl Kısakürek/Çile-Sanat şiiri

Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba