Bir üniversite gençliği nasıl olmalı? İşte cevabı!
Mücahit Akıncı

Bir üniversite gençliği nasıl olmalı? İşte cevabı!

Bu içerik 1834 kez okundu.

Herkesin kendine göre bir gençlik anlayışı vardır.

Kimine göre tam teçhizatlı bir eğitim gören, kimine göre öğrencileri sosyal ve sportif çalışmalara yönelen bir gençlik.

Fakat seküler sistem bir şeyi unutuyor. Yetiştirdiği ferdlerin bencil olması; ne sosyalliğin ne gerçek eğitimin nede sağlam gençliğin olmaması demek.

İşte bu bencillikten kurtulan üniversitelerden bir tanesi de Marmara Üniversitesi. İlahiyat fakültesinde bir avuç yürekli genç arkadaş ve abilerin ‘Halep yardım bekliyor’ başlığı ile başlatmış olduğu bu çalışma Türkiye’nin her yerinde büyük ilgi uyandırdı.

Üstad Necip Fazıl’ında ‘Gençliğe Hitabe’sinde; ‘kim var! " diye seslenilince, sağına ve soluna bakınmadan, fert fert "ben varım! " cevabını verici, her ferdi "benim olmadığım yerde kimse yoktur! " duygusuna sahip bir dava ahlâkını pırıldatıcı bir gençlik’’ olarak vasıflandırılan gençliğin bizzat yönettiği bir çalışma.

Bu gençler hiç tanımadığı fakat kalpleri ile acılarına ortak olduğu insanlar için gece 12- 1’lere kadar durmadan çalıştı. Bu samimi duygular uzakları yakın eyledi. Yorgunluk bilmeyen bedenler iyilik yapma duygusuyla yenilendi yenilendi...

Aslında toplumun böyle bir yardımı en içten duygularla beklediği ve toplumun böyle bir isteğinin sezilmesi hiçte basite alınamaz. Toplumla aynı duyguları taşıyan bir gençliğin varlığı herkesi çok mutlu etti. Yaklaşık 1 hafta içerisinde Halep için 7 tır (490.000 parça) kışlık eşya toplandı. Ve zaman kaybetmeden oradaki mazlum insanlar için yola çıktı.

Bu yüce çalışmada bayan öğrencilerinde canla başla çalışması büyük öneme sahip. Bu gibi sosyal faaliyet ve yardımlarda onlarında sahada olması gelecek günlerin ne denli umut verici olduğunu göstermektedir. Çünkü kadın; bir toplumun ilerlemesindeki en büyük güçlerden biridir.

Bu üniversitenin bir parçası olarak böyle güzel çalışmalara imza attığı için bir kez daha onur duydum. Ve bu çalışmaların diğer üniversitelere toplumsal ve uluslararası faaliyet ve yardımlarda örnek olmasından dolayı takdire şayan buluyorum.

Temennimiz bu gibi çalışmaların bütün öğrenci camiasında yayılıp daha geniş kitlelere ulaşması.

Ne diyelim gayret bizden, yardım ve başarı Allah’tandır.

 

Mücahit AKINCI

Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ismail     2016-12-05 Helal olsun kardeşim dogru yazmişsin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba