Çocuk Kitapları Üzerine
Cihat Albayrak

Çocuk Kitapları Üzerine

Bu içerik 1130 kez okundu.

Çocuk kitapları, yeryüzündeki hayal gücünü yöneten en büyük güçtür bana göre. Çünkü, çocuklar büyük oranda merak duygularını kitaplar ile giderirler ve kitaplar bu meraklar üzerine çocukları içine doğdukları coğrafyalarda göremedikleri, dokunamadıkları, tecrübe edemedikleri şeylere dair düşünmeye, hayal etmeye iter. 

 

Hayatında hiç deniz görmemiş bir çocuk, dalgaların sesini bir kitapta duyabilir ve martılarla arkadaş olabilir pek ala. 
 
Beton yığınından ibaret bir şehirde, herhangi bir apartmanın herhangi bir dairesinde yalnız büyüyen bir çocuk, bir kitabın sayfaları arasındayken sonsuz yeşilliklerde koşabilir ve çiçekleri koklayabilir.
 
Hiç arkadaşı olmayan ve bunu kendisine dahi itiraf edemeyen çocuklar, bir kitabın kahramanlarıyla arkadaş olurlar, onlarla mesela, hep kenardan izledikleri futbol maçlarında ter döküp goller atabilir, balık tutabilir, uçurtmalarını gökyüzünün kollarına bırakabilirler. 
 
Öte yandan, yalnızca yalnız çocuğun arkadaşı değildir kitap. Kitap ne kadar arkadaşın olursa olsun, o olmadığında eksik kaldığın şeydir. Ne kadar zengin olursa olsun bir insan, kitapları olmadan fakirdir pek ala. Bir çocuk örneğin, ne kadar oyuncağı olursa olsun, mutlu değildir kitapların dünyasını ziyaret etmemişse.
İnsanların tekerleği hayal etmiş olmasını anlayabiliyorum. Öte yandan çok inanılmaz geliyor, telefonun icat edilmesi. İnsanların seslerini bir kablodan geçirebileceklerini nasıl düşünebildiklerini anlayamıyorum. Ya da kanat çırpmamasına rağmen bir metal yığınının havada durabileceğini. 
 
Ben hala bir çocuk kadar heyecanla ve hayretle karşılıyorum gemilerin suda batmamalarını ya da radyoların içinde kimse olmamasına rağmen konuşabilmesini. 
 
Gerçekleşmiş olsa bile, her hayal daima çok değerlidir. Bu nedenle çocuklara sevebilme yetenekleri kadar hayal edebilme yeteneklerini de geliştirecek eserler sunmak büyük yazarlara bir görev olarak düşüyor. Bu nedenle, bence şiir yazıcılardan ya da romancılardan çok daha önemli çocuk kitabı yazanların işi. Çünkü bu kitapları okuyarak geleceği şekillendirecek çocuklar. Bu kitaplardan edindikleri iyiye, heyecana, cesarete dair şeylerle dünyayı güzelleştirecek ya da tam tersini yapan her meslekten insana dönüşecekler. 
 
Son olarak, büyüklerin de sık sık çocuk kitapları okumasında büyük fayda görüyorum. 
DİĞER YAZILAR
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba