Halk Edebiyatta Birleşecek
Mehmet Ballı

Halk Edebiyatta Birleşecek

Bu içerik 1852 kez okundu.

'Halk Edebiyatta Birleşecek' misyonu ile yola çıkan Halk Edebiyatı Dergisi, 'Halk Edebiyatı Söyleşileri'nin ikincisini 21 Ocak 2017 Cumartesi günü, ülkemiz güzide kurumlarından Birlik Vakfı Sultanahmet'teki konferans salonunda yoğun katılımla gerçekleştirdi.  bendenizin de emektarları arasında yer aldığım dergimiz programına, ilgi büyüktü; böyle bir kış gününde evinde oturmak varken, gencinden yaşlısına kadar edebiyat sevdalılarının gelerek salonu tıklım tıklım doldurması bizleri ziyadesiyle memnun ederken, kültür sanat ve edebiyat adına ümit vericiydi, çünkü toplumu ayakta tutan değerlerin başında kültür sanat ve edebiyat gelir, ülkem adına gururlandık.

Bizlerde Halk Edebiyatı Dergisi’nin bir avuç Yunus yürekli ekibi olarak, fon müziği eşliğinde, edebiyattan şiir ve hikaye gibi nezih çeşniler sunarak edebiyatseverlere keyifli vakitler geçirmesine özen gösterdik. Çünkü dergiciliği dert edinmiştik. Hele de halk/ın edebiyatı gibi kadim bir kültürün değerlerine sahip çıkarak, gelecek nesillere köprü görevini vizyon edinmişsek yükümüz ağır ama derdimizi sevdiğimiz için de bir okadar işimizde mutlu idik.

Şair İbrahim Özgün’ün, şahsına münhasır şiir gibi üslubuyla sunumunu yaptığı söyleşi programımızın açılış konuşmasını, Halk Edebiyatı Dergisi imtiyaz sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Şenol Tombaş yaptı. Aynı zamanda hikâyeci de olan Şenol Tombaş konuşmasında, Halk Edebiyatı Dergisi manifestosunu anlattı; “Edebiyat sadece edebiyat değildir. Edebiyat kuşaktan kuşağa aktarılan bir mirastır. Biz kültürün bir toplumda binlerce yılda şekillendiğini biliyoruz. Amacımız, bu şuura sahip çıkıp üzerine bir parça da olsa katkı sağlayabilmektir. Zira gayemiz hayran yetiştirmek değil; yeni nesil köprüsünü inşa etmektir. Bu tabii, ciddi bir fedakârlık istiyor. Biz bunu seve seve yapmaya hazırız. Harfler birleşir, söz olur; sözler birleşir, cümle olur, cümleler birleşir paragraf olur. İşte Halk Edebiyat Dergisi de kelimelerle büyüyecek. Silinmiş değerleri, o silginin tortularından kopyalayacak ve yeniden ihya edecektir. Onun içindir ki, sloganımız: ‘Halk, Edebiyatta Birleşecektir.” dedi.

Halk Edebiyatı Dergisi İdari İşleri Müdiresi şair Filiz Çırpıcı; Türk Edebiyatı’nda şiirin yeri, önemi ve geçirdiği süreçlerden bahsetti özetle. Naif ses tonuyla kendi şiirlerinden birkaç bukle okudu.

Halk Edebiyatı Dergisi İdari İşleri Müdürü Mustafa Aydın, Diksiyon ve konuşma sanatı üzerine bir konuşma yaparak, kendine ait şiirlerini okudu.

Halk Edebiyatı Dergisi Yayın Kurulundan, Faruk Yılmazer, Hikâye üzerine bir konuşma yaptı ve aynı zamanda hikâyeci de olan Yılmazer, yazdığı hikâyelerinden birini okudu.

Halk Edebiyatı Dergisi Yayın Kurulundan, Zeynep Özsarı, dergicilik ile ilgi; Süheyla Acar, masalların kültür ve edebiyatımızdaki yeri ve önemine değinerek, kısa bir masal anlattı. Yazar Şeref Balcı yazmanın önemine dair fikirlerini anlattı.

Programdaki şiir dinletisi kısmında; Halil Gökkaya kendi şiirlerinden ve ustası Bekir Sıtkı Erdoğan’ın şarkılara ilham olmuş şiirlerini okudu. Şair Mücella Pakdemir, renkli simasıyla şiir kitabından bahsedip şiirlerini okudu. Yine derginin emektarlarından, az konuşup çok iş yapan; Zeynep Tombaş, Asiye Değirmen ve Hilal Erkurt’ta birer bukle şiirlerini okudular…

Bendeniz de bu programda bir konuşma yaptım. Halk Edebiyatı Dergisinin emektarlarından olup derginin iç ve dış tasarımıyla hemhal olmamın yanında, asıl çalışma alanım olan Tarihi Roman üzerine tecrübelerimi dinleyicilerimizin istifadesine sunduğum konuşmamın özeti şöyle idi; “Edebiyat coşkun duyguların tefekkürüdür. Roman, en iyi iletişim kanalıdır, aşkın sesini yansıtabilmek, barışın dilini kullanabilmek adına. Tarihi roman ise, asri zamanların duygu hafızasıdır. Tarih gibi soyut kavramları okuyan öğrenciler, tarihi romanla desteklendiği takdirde olayları muhayyilesinde canlandırarak, geçmişle gelecek arasında daha iyi bir ilişki kurabildiğini gözlemliyoruz.  Bu nedenle, okullarda okutulan tarih derslerine bizler tarihi romanlarımızla katkı sağlıyoruz. Tarihçiler tarihin fotoğrafını çeker, biz tarihi romancılar ise o fotoğrafa bakarak resmederler. Dünya, Fransa’nın Tarihi’ni Balzac’ın tarihi romanlarından öğrenmiştir. Batı Edebiyatında, sadece  Haçlı Seferleri ile ilgili 500 den fazla tarihi roman yazılmıştır, fakat bizim İstanbul’un fethine ve Çanakkale’ye dair tarihi roman sayımız 100 bile değildir!..  Halbu ki -bizler necip bir milletin evlatlarıyız, şanlı tarihimiz var, tarih yapmışız ama çok azını yazmışız! İşte biz bunun farkına vardık ve sayımız az da olsa bu yola baş koyduk. Bizler; Orta Asya'dan gelen Türk oymakların Anadolu’ya akarak, burada birlik kurup, bize bu toprakları nasıl vatan yaptıklarını; Alparslan’ı, Bizansın oyunlarını biz hep Mustafa Necati Sepetçioğlu’nun tarihi romanlarıyla öğrendik. Kemal Tahir ile Devlet Ana’yı, Tarık Buğra ile Osmancık’ı, Nihal Atsız’la Bozkurtlar’ı, Mehmet Niyazi ile Çanakkale Mahşeri’ni, Viktor Hugo ile Sefiller’i,  Tolstoy ile Savaş İle Sulh’u, Emin Maulof ile Semerkant’ı ve bendenizin Metamorfoz ile İstanbul’un tarihi Bitpazarlarını, Engere ile de Kurtuluş Savaşı’nı anlattığım ve okuyucularımızın beğendiği müstesna eserler...”

Program sonunda, her zaman olduğu gibi Halk Edebiyatı Dergisi, yine okurlarını ve takipçilerini yücelterek onlara mikrofon uzattı. Onlar da kürsüden şiirlerini okuma fırsatı buldular ve ayrıca Halk Edebiyatı Dergisi yazarları ile tanışıp fikir alışverişinde bulunarak kitaplarını imzalattılar…

Halk Edebiyatı Dergisi’nin programına ev sahipliği yapan Türkiye’nin köklü Sivil Toplum Kuruluşlarının başında gelen Birlik Vakfı’nın nezih ve mütevazı salondaki coşkulu iki saatlik programımız, planlandığı gibi zamanında başlayıp tam zamanında sona erdi. Birlik Vakfına, Dergimiz emektarlarına ve bizleri onurlandıran edebiyatseverlere müteşekkiriz. Bir sonraki programda görüşmek üzere…

Mehmet Ballı

Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba