İyiliğe Açılan Bir Parantez: İyilik Ajandası
Erdal Şahin

İyiliğe Açılan Bir Parantez: İyilik Ajandası

Bu içerik 2373 kez okundu.

İyilik Ajandası

İyilik herhangi maddi bir karşılık beklenilmeden, sadece insana yönelik değil tüm canlılara ve doğaya karşı yapılan güzel eylem, fiil, iş, muamele ve harekettir. İnsan iyilik yapmadan önce iyi bir niyete sahip olmalı ki yaptığı şey iyilik olsun. İnsana yakışan insanı insan kılan ve diğer canlılardan ayıran en önemli vasfı iyilik yapması yapabilmesidir. İnsanı yücelten değerli kılan onun iyilik yapabilme gücü, potansiyeli ve azmidir. İnsan iyilik yaptığı oranda yücelir değer kazanır. O iyilik bayrağını yükselttikçe iyilik de onu yüceltir, iyiliğin başını dik tutanın başını da iyilik dik tutar.

İyiliğin önemi ve ehemmiyeti ilahi kelamda çok önemli bir yer tutar. İnsanın ebedi kurtuluşunun iyiliği emretmekte onu yaymakta olduğunu ifade eden şu Kur'an ayeti bu anlamda büyük bir müjdeyi de veriyor.

"İçinizde iyiliği emreden kötülüklerden de nehy eden (sakındıran) bir topluluk bolunsun işte kurtuluşa erenler bunlardır." [Ali İmran 104]

Yaşadığımız dünyada, hayatta düalist bir sünnet, kanun, ölçü hâkim. Bir diğer değişle bu hayatta her şey zıddıyla kaim ve öyle bilinir, yaratılan her şey çifttir, tıpkı şairin “oluklar çift birinden nur akar birinden kir” dediği gibi. Örneğin gece-gündüz, karanlık-aydınlık, sıcak-soğuk, güzel-çirkin, kadın-erkek, iyilik-kötülük, hayat-ölüm dünya-ahiret, vb.

Hayattın öznesi sayılan insanoğlu bu hayatta kendi hür iradesiyle bir tercihte bulunur. Ya özüne fıtratına vicdanına yakın olan onunla bir bütünlük arz eden iyiliği güzelliği seçer, ya da fıtratına ters ve yabancı olan vicdanını sürekli kemiren onu rahatsız edecek olan nefse hoş gelen kötülüğü seçer. Başka da bir tercih hakkı ve bu anlamda bir alternatifi yoktur.

İyilik ve kötülük göreceli midir, iyilik nedir, kötülük nedir? Birisine kötü olan şey bir başkasına iyi olabilir mi ya da birinin iyilik dediği aslında kötülük müdür? Felsefesine girmeden sadece şunu ifade edelim. Yüce yaratıcının insanoğluna emrettiği her şey iyilik ve onu nehyettiği her şey de kötülüktür. Başka bir deyişle fıtrata uygun olan onunla uyuşan her şey iyi, ona yabancı olan onu rahatsız eden her şey de kötülük olarak değerlendirilebilir. 

İnsan ya aklını kullanarak iyiyi güzeli seçer, ya da aklını duygularının, nefsinin ve hevasının emrine vererek kötülüğü ve çirkin olanı seçer.

Yaşadığımız şu zaman diliminde dünyaya kötülüğü fitne ve fesadı zulmü ifsadı kaosu hâkim kılmak için organize olmuş birileri tarafından sürekli bir çaba ve bir gayret sarf edildiğine şahit oluyoruz. Buna karşılık iyiliği yaymak ve kötülüğü ortadan kaldırmak için organize olmuş iyilik örnekleri ve önderlerine ihtiyaç var. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığının sakatlığını yanlışlığını idrak edip, birey ve toplumlara kötülüğü hâkim kılmaya çalışanlara karşı iyiliğin mücadelesini vermek lazım. Karınca kararınca gemiyi delmeye çalışanlara engel olmak lazım, kötülüklere seyirci kalmak ve iyiliği yaymamak nemelazımcılığı gemiyi batırmak için yeterli bir sebeptir.

Allah (cc) kitabı keriminde insanlara sürekli iyiliği emreder ve onları kötülüğe karşı da uyarır ondan sakınmayı emreder. Ebedi ve gerçek kurtuluşa erenlerin iyiliği tavsiye edenler ve kötülüklerden sakındıranlar olacağını defaatle ifade eder, onlara müjde verir.

İnsanların ve toplumların hayatına ya iyilik ya da kötülük hâkimdir. Aslında bu iki zıt kutup sürekli birbiriyle mücadele halindedirler. Zira fıtrat boşluk kaldırmaz ilkesi gereği karanlığın olduğu yerde aydınlık, aydınlığın olduğu yerde de karanlık yer tutamaz, barınamaz. İyilik ve kötülük de böyledir.

Ne mutlu iyiliği güzelliği kendine şiar edinip onun mücadelesini verenlere. Belki de toplumlar onlar sayesinde ayakta duruyor. Bir toplumda önce iyiler ve iyilik ölür, sonra da toplum yerle bir olur. İyiliğin üretilmediği yapılmadığı ve yaşatılmadığı toplumlar çarçabuk yıkılmaya mahkûmdurlar. Zira iyiliğin mücadelesini veren iyiler bir toplumun harcıdırlar, sigortasıdırlar.

İyilik adına yapılan hiçbir şey boş anlamsız ve küçük değildir. Kötüler, kötülüğü yaymak ve yaşatmak için aktif çalışıyorlar ise iyilerin de iyilik için aktif çalışmaları gerekmez mi? Ve şu yeryüzündeki tüm mücadeleler en nihayetinde iyilik ile kötülüğün mücadelesi değil mi?

Aslında herkes yaşadığı toplumda çevrede kendince gücü nispetince iyilik ve güzellikler adına bir şeyler yapmakla sorumludur. Ve tarih iki tür insanı hiçbir zaman unutmaz iyilik ve kötülük yapanı ve bunları kendine dava edinip bunların mücadelesini vereni.


İşte iyiliği kendilerine gaye dert ve şiar edinerek yola çıkan iyilik sevdalısı iki güzel insan Ayşe Ünsal - Cihat Albayrak çifti, iyilikleri çoğaltma adına, insanlara iyilikleri tavsiye edip, her konuda iyiliğe teşvik etmek için güzel ve anlamlı çalışmalara imza atıyorlar. Çalışmaları bir iyilik hareketine dönüşme yolunda ilerleyen Ayşe ve Cihat çifti bu işe Hayal Bilgisi dergisiyle başlamışlar daha önceleri kültür ve edebiyat dergisi olarak yola çıkan bu dergi şimdi iyiliklerin çoğalmasına vesile olan edebiyatve iyilik dergisi olarak çıkıyor. Hayal bilgisi dergisi önce İyilik Çetesi ve sonrasında da İyilik Atölyesi'ni doğurdu. Buralarda üretilen ve tavsiye edilen iyilikler suya atılan bir taş misali halka halka iyiliklerin yapılıp yayılmasına vesile oldu, oluyor.

Ayşe - Cihat iyilik hareketlerini ortaya koydukları İyilik Ajandası adlı son çalışmalarıyla, farklı bir noktaya taşıyıp adeta taçlandırdılar. Bu "Zamansız Ajanda" iyilikleri daha da çoğaltmak için ve daha çok kişiye ulaşma adına hemen herkesin pratik olarak yapabileceği somut iyiliklerin yer aldığı, tavsiye edildiği resimlerle karikatürlerle de zenginleştirilmiş özgün ve örnek bir çalışmadır. İyiliğin sadece belli kişilerin yapabildiği bir eylem bir hareket olmadığını aslında herkesin iyilik yapabilme ve yapma sorumluluğu gücü ve kabiliyeti imkânı olduğunu İyilik Ajandası çalışmasıyla ortaya koyuyorlar. Ayrıca bununla iyiliğin zamanı mekânı ve tek bir alanı hedefi olmadığını aslında her şeyin iyiliğin konusu, hedefi ve ilgi alanına girdiği, iyilik yapmak isteyenlere aslında her şeyin bir sebebe dönüştürülebileceği üç yüz altmış beş güne yani yılın her gününe bir iyilik tavsiyesiyle gözler önüne seriliyor. “Kötülükleri bitiremeyiz belki ancak iyilikleri çoğaltabiliriz” anlayışıyla bu çalışmayı yapmışlar. Ve bu çalışmaya sahip olan herkes de bir şekilde bu iyilik kervanına katılıyor kendini bu hareketin aktif bir üyesi görüveriyor.

Değerli yazarlarımız İyilik Ajandası'nda tavsiye edilen iyilikler arasında bizden de iki iyilik örneğine yer vermişler. Yani biz de İyilik Ajandası'ndayız, kendi adıma söyleyeyim İyilik Ajandası kitabına girmek gerçekten Guinness Rekorlar Kitabı'na girmekten daha güzel daha anlamlı ve daha mutluluk vericidir.

“İyiler kaybetmez belki kaybedilir.”

İyiler ölse de iyilik ölümsüzdür. İyileri yaşatıp ölümsüzleştiren de iyiliktir. Allah (cc) kendi rızası için yapılan küçük büyük hiçbir iyiliği zayi etmez. Hem bu âlemde hem öbür âlemde karşılığını vereceğini vaad eder: "İyiliğin karşılığı iyilikten başkası mıdır." (Rahman 60)

Her şey zıddıyla kaimdir insan iyiliği bildiği öğrendiği zaman bunu yapmak ister bu onun hoşuna gider. Kötülük de böyledir insan kötülüğün kötü sonucunu etkisini bildiği gördüğü zaman da ondan kendisini muhafaza eder ondan yılandan kaçar gibi kaçar. İyilik Ajandası ile iyilikleri dillendirip insanları iyilik yapmaya teşvik eden bu değerli dostlardan bir isteğimiz olacak. Değerli yazarlarımız bir de Kötülük Ajandası'nı yazabilseler bunun da onun kadar anlamlı olacağını düşünüyorum…

Arkadaşım! Bu güzel ve anlamlı çalışmayı merak etmediniz mi? Merak etmişseniz hemen ondan bir tane edinmeye bakın kesinlikle memnun kalırsınız. Kesinlikle bu ajanda okuyucusuna bir “iyilik” farkındalığı kazandıracak bir çalışmadır.

İyilikleri çoğaltma mücadelesi veren Ayşe ve Cihat: Allah iyiliğinizi versin İnşallah.

Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba