1Film 2Kitap Rosso İstanbul Ve Koton Kitap
Esra Pak

1Film 2Kitap Rosso İstanbul Ve Koton Kitap

Bu içerik 1263 kez okundu.

Rosso İstanbul- İstanbul Kırmızısı - Ferzan Özpetek

Ölümlü Olmak - Atul Gawande

Kaldırım Takıntısı - Ali Sefünç

 

İSTANBUL KIRMIZISI - Ferzan Özpetek

Kitabını bir arkadaşım hediye etmişti büyük bir keyifle okumuştum. Filmini de keyifle izledim.

 

Benim özellikle müziklerini beğendiğim filmler meşhurdur. Rosso İstanbul'da bunlardan biri. Oyuncuları eleştirmeyeceğim benim için mühim olan hislerin verilişi ve istanbul'daki kaos'un neredeyse başka bir dille anlatılışıydı. Zaman sonra hikayenin içine girdiğinizde İstanbul silüetlerini çokça anımsatıyor ruhunuza.

 

Zerrin Tekindor'a bir kez daha bayıldım. Filmin en kısa fakat en iyi sahnelerinden birini yarattı. Güzel, belki hayalinizde olan İstanbul görüntüleri ile gecen diyaloglar ve olaylar cok iyiydi.

 

Kitapta da olduğu gibi birçok tutku, gizemli ilişkiler ve söylemler, acı ve birçok yara yakaladım. İstanbul'un herkesin yaşayabileceği bir zamanı fakat herkesin hissedemeyeceği ahengiyle, sesini duyuruyor size. Hem Şerif Sezer, Ayten Gökçer, Serra Yılmaz sizin İstanbul'unuz değil mi?

 

 

 

ÖLÜMLÜ OLMAK

Atul Gawande

 

 

"İyi yaşanmış bir hayat mı? Tadında bir ölüm mü? Ölüm kısmını düşünmekten kendini alıkoyamayanlar için deneyimlerin anlatıldığı güzel bir kitap."

                                                                                                                 Esra Pak

 


 

"Ölümlülük ağır bir konu olabilir. Bir doktorun güçten düşme ve ölümün kaçınılmazlığı üzerine yazması bazılarını telaşa düşürebilir. Ne kadar dikkatli ele alınırsa alınsın birçoğumuz için böyle bir mevzu bir toplumun hastalarını, yaşlılarını feda etmeye hazırlandığı görüntüsünü yaratabilir. Peki ya hastalar ve yaşlılar zaten feda ediliyorsa – bizim hayat döngüsünün acımasızlığını kabul etmeyi reddedişimizin kurbanlarıysalar? Veya tam da gözlerimizin önünde fark edilmeyi bekleyen daha iyi yaklaşımlar varsa?

 

İnsanlık tarihinin büyük bölümünde ölüm, ortak ve sürekli mevcut bir olasılıktı. Beş ya da elli yaşında olmak fark etmez, ölümün ne zaman ve nerede geleceğini kimse bilemezdi. Ancak günümüz tıbbında gelinen noktada insan neredeyse ölüme meydan okuyabileceğine inanıyor ve ölümlü olma gerçeğinden giderek kopuyor. İşte bu kitap günümüzde ölümü tecrübe etmekle ilgili.  Bu kitap, yaşlanmak ve ölmek nasıl bir şey, bu fikre ne kadar hazırız, tıp bizi nereye kadar destekleyebilir ve yolun sonu neresidir sorularına yanıt vermeye çalışıyor. Atul Gawande Ölümlü Olmak’ta empatik ve duyarlı yaklaşımıyla cerrah, hasta, aile üçgeninde gelişen deneyimleri inceliyor.

Gawande insan doğasını değil tıbbın işleyişini değiştirecek bir fikrin peşinden gidiyor. Hastalar ve aileleri tıbbi süreçlerden geçerken ölüm gerçeği üzerinde saplanıp kalıyorlar ancak Gawande’ye göre hedef sonuçta iyi bir ölüm değil iyi bir yaşam – sonuna kadar..." *

* Tanıtım Bülteni
 

Çevirmen: Deniz Yazgan

Kapak Tasarım: Emel Kumbur

Cilt Bilgisi: Ciltsiz

Sayfa Sayısı: 280

 

 

 

KALDIRIM TAKINTISI

Ali Sefünç

Kaldırım Takıntısı, Ali Sefünç’ün mizahi bir dille yazdığı, kurgu türünde ilk kitabı. Yazarın ayrıca çarpık anlayışlar tarihimizi anlatan Her şey Dâhil Türkiye isimli kurgu dışı bir kitabı ve İskelede Minder Tatili isimli bir mizah romanı da mevcut.Kaldırım Takıntısı’nın başkahramanı Serhat, üzerine yıkılmış büyük borçlarla birdenbire işsiz kalır. Arkasından evlenmeyi planladığı Alev de onu terk edince büyük bir boşluğa düşer. Çok geçmeden kendini hayata dair inandığı, bildiği her şeyi gözden geçirmesine ve yeni bakış açıları geliştirmesine yol açan bir olaylar dizisinin ortasında bulur. Bir gün yeniden mutlu olabilecek midir? “Kendini “kaldırımların adamı” olarak tanımlamayı gayet doğal buluyordu. Çünkü işsiz kalışıyla yaşam biçimi epeyce değişmiş, uzunca bir süredir günlerini kaldırımlar üzerinde geçirmeye başlamıştı. Hayatın kaldırımlardan görünen haline tanık oluyor, yaşananları oradan, ayaküstü yorumluyordu artık.”

(Tanıtım Bülteninden)


 

Yayına Hazırlayan : Işıl Ölmez
Kapak : Emel Kumbur
Grafik Tasarım : Sevgi Aslan


 


 


 

 

DİĞER YAZILAR
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba