Güzel Bir Kütüphane
Cihat Albayrak

Güzel Bir Kütüphane

Bu içerik 1807 kez okundu.

Kütüphane, kitap ödünç alınan bir mekandan çok daha fazlası olmalıdır bence.

Kitap okumak için huzurlu bir ortam sağlamalıdır mesela. Ama daha da önemlisi, düşünmek, fikir üretmek ve yazmak için de fırsat tanımalıdır kütüphaneler. 

Günümüzde özellikle yeni yapılan kütüphanelerin büyük oranda gençlerin üniversite sınavlarına hazırlanmaları için etüt salonu görevi gördüğü aşikar. Bu yönleriyle evet bir açığı kapatıyor ve faydalı oluyorlar. Ama bunun yanında işin kitap kısmında geri kalıyorlar. 

Kütüphaneciler, kitapları onlarca yıl geride kalmış klasik devlet memuru zihniyetiyle demirbaş olarak görüyor ve kitaplar rafta sağ salim durduğu sürece mutlu oluyor denilebilir.

Kütüphanelerin pek çoğunda konferans salonları olmasına ve bakanlık ödeneği ile bu salonlarda etkinlikler düzenleyebilecek olmalarına rağmen neredeyse hiçbirinde programlar yapılmıyor, salonda ölü yatırımlar olarak kalıyor. 

Oysa Anadolu'da kültürel bir diriliş için halk kütüphaneleri oldukça önem arz ediyor. 

Fotoğraftaki gibi, betonon öne çıkmadığı, estetik mimari kaygı taşıyan kütüphanelere, ihtiyacımız var. Anadolu'da her şehirde böyle kütüphanelere ihtiyaç var. Ve kitaplara değer veren, okuru bu mekanlarda görmekten mutlu olan kütüphanecilere...

İnşallah bakanlık bu konularda gerkeli adımları atar...

Kütüphane

DİĞER YAZILAR
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba