Arap edebiyatında polisiye romanı örneği: Yahudinin Kanlı Böreği
Mücahit Akıncı

Arap edebiyatında polisiye romanı örneği: Yahudinin Kanlı Böreği

Bu içerik 1723 kez okundu.

                         

Müslüman romancıların reisi olarak anılan Dr. Necib el-Kiylani'nin romanı olan ‘Yahudinin Kanlı Böreği’ isimli kitabını sizlere yüzeysel olarak özetlemek istiyorum. “Neden yüzeysel?” diye soracak olursanız, nedeni; kitapta, geçmiş tarihlerde Yahudiler tarafından işlenildiği iddiası olan birçok cinayet var. Bu cinayetlerin Yahudi bayramı olan ‘Fash Bayramı'nda’ kurban ettikleri ve ve kurban ettikleri gayri Yahudi (Hristiyan veya Müslüman) kişi veya çocukların kanlarıyla ‘Fash Bayramı çöreği’(Kutsal çörek) yaptıkları iddiası vardır.

(Bu konulara ayrıntılı bakmak isteyen okurların bu konuları bireysel olarak araştırmalarını isteyeceğiz.)

 

Kitapta olay örgüsü şu şekildedir:

Olay,1840 yılı Şubat ayında Şam'da Katolik rahip Thomas'ın uşağıyla birlikte öldürülmesi üzerine Şam Yahudi cemaati dini cinayet işlediği gerekçesiyle suçlandı.(1)

Kitapta birçok erkek şahıs bulunmaktadır. Fakat bunlardan başrolde olanlardan ikisi Yahudi,birisi ise Hristiyandır. Yahudi iş adamı ve zengin olan David Hareri cinsel istikrarsızlık yaşayan bir şahıstır. Yahudi din kitabı olan Talmud'da geçen ‘Kutsal çöreğin’ cinselliğe yararı olduğu bilgisi doğrultusunda hazırlıklar yapmaktadır. Bu hazırlıklara başka Yahudilerde yardım edecektir. Fakat bunlardan en belirgin olanı berberlik yapan Salamon'dur. Salamon zengin olmayı  çok istemektedir. Yahudiler bu kişiye yüklü miktarda para vaat ederek bu cinayete onu da dahil ederler.

David ve Salamon'un arkadaşı olan (Tom baba olarak anılan) Rahip Thomas ve hizmetçisi Abraham Ammar,  bu Yahudi grup tarafından ‘Fash bayramı’ günü yakalanır ve acılar çektirilerek öldürülürler. Bunun akabinde Rahipten haber alamayan Hristiyanlar olayı mahkemeye taşırlar. Daha sonra bütün şüpheliler hapsedilerek ifadeleri alınır. Bu hapis sürecinde berber Salamon dayanamaz ve herşeyi itiraf eder. Yahudiliğin esaslarını da araştıran inceleme heyeti Salamon'un bütün itirafları sonucu hem cinayetin ayrıntılarına hem de parçalanmış cesetlere ulaşırlar.

Bundan sonra kitap, okuyucularını bir hidayete tanık kılar. Bu grup içerisinde olan bir Yahudi, Yahudilik dinini sorgulamaya başlar. İç muhasebesi yapan bu kişi, bir dinin suçsuz insan öldürmeyi emredemeyeceğini kavrayarak bütün dinleri araştırmak için hapishane hücresine bütün dinlerle ilgili kitapları ister. Günlerce araştırma yaptıktan sonra hücresine bir İmam ister. İmam'a sorduğu sorular ve karşılığında aldığı cevaplar sonucunda gerçek ve hak dinin İslam olduğuna karar verir ve Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman olur.

Bütün bu olaylarla birlikte Şam şehrinin gündüzlerini, gecelerini ve insanlarını, usta yazar kalemiyle okuyucuya yaşatmaktadır.

Yaşanmış olaylardan esinlenerek kaleme alınan bu eser, günümüzde olan bazı  şaibeli cinayetlerinde perde arkasında bu türden inançların olduğuna bir soru işareti bırakmaktadır. Bu konuda ilgilenen okuyucularımıza bir araştırma konusu olarak sunuyorum.

Yazarın benzer konuda kaleme aldığı ‘Yahudinin Kanlı Çöreği Getto’ isimli başka bir kitabı da mevcuttur.

Bir dahaki kitap tahlili yazısında buluşmak üzere kalın sağlıcakla...

Mücahit AKINCI

 

KAYNAKÇA:

(1)Geniş bilgi için bk:

-- http://www.akademidergisi.co/2014/05/akademi-e-dergi-igneli-fici-kanli-borek-mayasasiz-hamursuz-bayrami-yahudilerin-ayin-cinayetleri-muharref-tevrat-in-sapikliklari.png.html?m=1

-- https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Kan_iftiras%C4%B1

Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba