Okurken Bir Hayali Yaşamak
Banu İçli Öner

Okurken Bir Hayali Yaşamak

Bu içerik 2555 kez okundu.

OKURKEN BİR HAYALİ YAŞAMAK

Bir hayali yaşamaktı, duyumsamaktı başka ömürleri ve fark etmekti hayatı farklı hikâyelerde ‘o’ olmak öteki olmaktı. Mesele aslında oralarda kendini arayıp bulmaktı.

Her hikâyede bir parçam kalmaktayken kendimi bulmak ve tamam olmak nasıl mümkün olacaktı?

Tezatlar arasında kalmışken dur durak bilmeden hikâyeden hikâyeye geçmekle geçti ömrüm. Her kitap sona geldiğinde aynı hüznü yaşadım ben. Sonları hiç sevmesem de o merak yok muydu acaba ne olacak diye soran? Merakla soluksuz geçerken sayfaları sıra son sayfaya geldiğinde bu kez pek bir mahsun olurum. Sona gelmiş olmanın verdiği doygunluk olsa da bitmemesi isteğimin esareti başlar.

Bazı kitaplarda o son yaprağı günlerce okumadığım olur. Sırf bitmesin istediğimden. Noktayı sevemediği anlar işte o anlar.

İstiyorum ki o ete kemiğe bürünmüş kahramanlar beynimde biraz daha dans etsinler huzurla. Son ‘adı üstünde’ sondur olur mutlaka ve ben yeni bir serüven umuduyla o muazzam kokuların içinde kaybolurum bin bir umutla.

Dünyada bebek kokusu, ekmek kokusu ve kitap kokusu kıyasıya yarışırlar güzellikte. Ben güzel bebeğe bir buse kondurup, sıcacık ekmeğin köşesinden bir parça alıp kitap kokusuna teslim olmayı tercih edenlerdenim doğrusu. Sonuçta yok olmadan var olmak mümkün değil ki. Ben önce yok oluyorum hikâyede sonraysa yavaş yavaş diriliyorum yeni dünyalarda.

Olmazlar oluyor, gelmezler geliyor ve ömür en güzel böyle geçiyor. Karın açlığına benzemiyor ruhani açlık. Ancak okumak doyuruyor. Ve tam doydum sanırken yeniden deli gibi bir açlık sarıyor. Bu durum yok mu işte o doymak bilmezlik hali beni diri tutan şey işte bu şey hayatın kendisi oluyor.

Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba