Gençliğimiz elden gitmeden...
Mücahit Akıncı

Gençliğimiz elden gitmeden...

Bu içerik 1226 kez okundu.

Çocuklarımız her geçen gün batının özendirmesiyle materyalist olmakta ve manevi duygularımızı, inançlarımızı, örf ve adetlerimizi hızlıca unutmaktadır.

Kendi evlatlarımıza yabancı olmakta, aynı duygu ve dille konuşamamaktayız.

Kendi kültürünü, adetlerini ve inançlarını 'DERS' olarak gören ve sadece 'NOT' için öğrenen evlatlarımız var. Bilmem farkında mıyız ama elimizden kayıp giden bilgisiz, inançsız, makine haline gelmiş bir neslimiz var.

Ebeveynlere acı bir tecrübe ile birkaç tavsiye vermek gerekirse;

Çocukların(m)ızı eğitim yerlerine gönderdikten sonra takibini yapmalı,

Bu yerler okul ve dershaneler olduğunda göstermiş olduğunuz ihtimamı cami/medrese ve vakıflara gönderdiğiniz çocukların(m)ız içinde göstermeli,

Okullar maddi; medrese ve vakıflar çocukların(m)ızın manevi doyum yerleridir. Asla birini eksik bırakmamalı,

Çocukların(m)ızı reşit oluncaya kadar yani doğruyu/iyiyi ve yanlışı/kötüyü ayırana kadar asla ve asla şahsi akıllı telefon almamalı,

Kendi telefon, pc ve tabletlerin(m)izi gözetimden uzak asla bırakmamalıyız.

Bu neslin ihyası ve ıslahı için hep bir elden gençliğimize sarılmalı, düştükleri hezimetlerden tutup çıkarmalıyız. Bunun için gerekli olan yegane davranış ise gençlerimizle ilgilenmektir.

Onlara büyük medeniyetimizden bilgiler aktarmalı ve geleceğe umutla bakmak için gençlerimizi manevi olarak yetiştirmemiz gerekmektedir.

Zaman kaybetmeden gençlerimizle ilgilenmeye başlamalı, onların sorunlarını dinlemeli, sorularına cevaplar bulmalı ve onların zihin ve gönül dünyalarını ilmek ilmek örmeliyiz. Çünkü; ''Bir milletin asıl gücü; topu, tüfeği yahut tankı değil imanlı ve inançlı gençliğidir''*

Bir Çin şiirinde de dediği gibi;

Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek,

On yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik,

Yüz yıl sonrasını düşünüyorsan insan yetiştir.

Bugün ilgilenmediğimiz her çocuk/genç geçmişinden bihaber, geleceğinden ümitsiz hastalıklar içerisinde kıvranan bir nesil; ilgilendiğimiz her çocuk/genç ufka umutla bakan, zinde, manevi duygularla kendisini ve çevresini diri tutan bir nesil demektir. Bu nesil ise hem bu dünyada başarı, muasırlaşmada ilerleme ve medeniyyetimizi inşa etmede bir güç; ahirette ise kendisini yetiştirenlere sadaka-i cariye olma yolunda bir vesiledir.

Rabbim milletçe uyanmayı, ayağa kalkmayı ve dirilmeyi nasib eylesin!

 

Mücahit AKINCI

 

* Prof.Dr. Necmeddin ERBAKAN

Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba