İnsan Alemde Hayal Ettiği Müddetçe Yaşar
Cihat Albayrak

İnsan Alemde Hayal Ettiği Müddetçe Yaşar

Bu içerik 862 kez okundu.

Hayal Bilgisi Edebiyat Dergisinin kapağında her sayıda yer alan bir söz bu.Yahya Kemal Beyatlı'ya ait:

'İnsan Alemde Hayal Ettiği Müddetçe Yaşar'

Hayal edebilmek, olanı, yani gerçeği okuyabilmekle mümkündür. İnsan, ihtiyaçlarını, kendisini memnun edecek şeyleri, kendini gerçekleştirmesi için izlemesi gereken yolları ve sahip olması gerekenleri çoğu zaman fark edemez. Düşünemez. Hayal edemez.

İnsan, farkında olmadığı hiçbir zenginliği bir dua, bir hayal, bir umut olarak talep edemez yaratıcısından ya da inandığı, seslendiği şey her ne ise ondan...

Hayatın bize sunduklarıyla, yani ki bizi çevreleyen insan ve olay örtüleriyle öylesine meşgul oluruz, öylesine sınırlarız ki bakış açılarımızı; 5N1K ile sınırlanır dünyamız.

Kendimizle dost olmayı dahi unuturuz böyle zamanlarda.

Yandaki fotoğraf, insanın lüks ya da gösterişten tamamen uzak olmakla birlikte, kendisine verdiği değerin bir göstergesi bence. Çünkü, maddi olarak herhangi bir odadan daha fazlası değil. Ama düşünce inceliği, işçiliği olarak muazzam bir örnek.

Hayal edebilmek için gerekli her şey var. Fark edebilmek için. Hissedebilmek için. Betonun soğukluğu yok orada, ya da demirin.

Yalnızlığa meydan okuyan bir atmosfer oluşturmuş odanın sahibi. Zira insan kendisiyle baş başa kaldığında değil, kendisiyle baş başa kalamadığında yalnızlaşmaktadır. Bu oda, insanın kendi kendisine misafir edebilecek güzelliktedir.

İkiDeliBirKitap takipçileriyle paylaşmak istedim.

Bir gün, yaşam alanlarımızı dilediğimiz şekilde oluşturabilme şansına sahip olmak ümidiyle.

DİĞER YAZILAR
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba