Türklerin Şeytani Masalları - Seçkin Sarpkaya
Esra Pak

Türklerin Şeytani Masalları - Seçkin Sarpkaya

Bu içerik 2110 kez okundu.

 

Çok uzun yıllardır Anadolu korku öyküleri ve mitoloji ile ilgileniyor ve araştırmalar yapıyorum. Bu araştırmalarımdan birini yaparken tanıştım yazarımız ile. Özellikle Türk Edebiyatı üzerinde nitelikli ve besleyici çalışmaları vardı.

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü öğretim elemanlarından Okt. Seçkin SARPKAYA’nın Yrd. Doç. Dr. Pınar FEDAKAR danışmanlığında hazırladığı “Türkiye Sahası Masal ve Efsanelerinde Demonolojik Varlıklar” adlı yüksek lisans tezi üzerinde çalışarak derlediği “Türklerin Şeytani Masalları: Türk Masal ve Efsanelerinde Demonik Varlıklar” kitabı Karakum Yayınevi tarafından basıldı ve raflarda yerini aldı.

Seçkin Sarpkaya, Türklerin Şeytani Masalları: Türk Masal ve Efsanelerinde Demonik Varlıklar kitabı ile öncelikle Türk Edebiyatına köklü kaynaklardan birini bırakmış oldu. Bu kadar geniş üretim sağlayabileceğimiz konu ve konular hakkında çok kitap bulamamaktayız.  Öncelikle bir edebiyatçı olarak sonra ise okuru olarak teşekkür ederim kaynaklık edip emek verip derlediği için.

Kitabın içeriğinde, Türkiye sahasından derlenip yayınlanmış yaklaşık 5000 masal ve efsane metni kullanılıp bu metinlerde demonik varlıklar incelenmiş. Kitabın sunum yazısı Prof. Dr. Metin Ekici tarafından yazılmış. Arka kapak yazısı yazar  Mehmet Berk Yaltırık tarafından yazılan kitabın editörlüğü Ömer Ünal’a ait.

(Mehmet Berk Yaltırık'ı da Kayıp Rıhtım'ın radyo programlarından severek dinliyorum. Korku öyküleri, korku temalı sohbeti ile hem büyük arastırmalarının sonucunda hoş bir kaynak hemde keyifli bir sohbet     sunuyor-lar. )

 

 

ARKA KAPAK

Türk halk inançlarındaki korkutucu figürlerin bilinen örnekleri hayli köklü ve geniş bir konunun görünen yüzüdür. Dışarıdan bakan bir göz bu köklerin mecrasını takip ettikçe, geçtiği coğrafyaları, temas ettiği kültürleri gördükçe karşısına çıkan isimler, tabirler ve hikâyeler karşısında hayranlığı ve ürpertiyi aynı anda yaşayacaktır.

Okuyucu, Seçkin Sarpkaya’nın “Türkiye Sahası Masal ve Efsanelerinde Demonolojik Varlıklar” adlı araştırmasının rehberliğinde insanın hem merak duygusunu hem de korkularını kamçılayacak bu zengin sahayı ziyaret etme olanağı buluyor.

Bu kitap halk bilimi araştırmacıları ve halk bilimi dersi alan öğrenciler kadar Türkiye sahasındaki bir masalın, efsanenin ardına takılıp başka diyarların, uzak ama tanıdık kültürlerin etkisini keşfetmek, masalların ve efsanelerin arasında dolaşmak isteyenlerin, devlerin, perilerin, ejderhaların, cinlerin izinden gidebilecek meraklı okurların, duvarda asılı Şahmaranların, fırtınalı gecelerde kükreyen cadıların, gelinlerin canını çalan alkarılarının hikâyelerini öğrenmek isteyen okurlar için de önemli ve hayli zengin bir araştırma.

 

*foto: Kayıp Rıhtım


 


 

 

DİĞER YAZILAR
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba