Korkunç Fikirler İstasyonu
Cihat Albayrak

Korkunç Fikirler İstasyonu

Bu içerik 1101 kez okundu.

Fatma Çağdaş Börekçi'nin kitabı okumaktan gerçekten keyif aldığım türden bir kitap olunca, bir oturuşta tamamını okudum. 

Çocuk kitabı. Biz de hem çocuklar için sık sık kitap setçiğimiz hem de bizzat çocuk edebiyatı alanında eserler verdiğimiz için, bu tür eserleri ilgiyle okuyor, pek çok hususa dikkat ederek metni tüketiyoruz. Kitabın yazarını tanıdığımız, birlikte vakit geçirdiğimiz için, bu okuma süreci çok daha verimli oluyor aslında. Hangi detayları hangi duygularla, hangi amaçlarla kaleme aldığını daha iyi anlayabiliyoruz.

Börekçi, çocukların maceraya olan ilgilerini karşılayacak kurgusuna, istendik davranışlar oluşturacak detaylar ekliyor. Öğrenci-okul hallerini anlatna kitabında, %100 doğru, uyumlu, gerçekçi bir sınıf ortamı ve öğrenci dili kullanıyor. Çocukların yaşlarına özel sorunlarına oldukça kabul görebilecek çözümler getirerek okuyan çocuklara faydalı oluyor. Çocuklara, bilim adamı olmak gibi hedefler ve hayaller kazandırmaya gayret ediyor. Ülkemizin en büyük ihtiyacının bilim insanları olduğu gerçeğini işleyerek oldukça hayırlı bir iş yapıyor... İlham veren arkadaş gruplarını okuyan çocukların sosyal yaşamlarında iyileşmeler olacağını öngörmek güç değil.

Kitapta ilgimi çeken detaylardan biri de kahramanların isimleri. "Kitap Kurdu" çocuklaradn birine isim olarak verilmiş mesela. Çocukların özellikle okul prtamında birbirlerine normalde pek de hoş olmayan lakaplar takabildiklerini göz önünde bulundurursak, "Kitap Kurdu" gibi "hoş" bir ismin düşümülmüş olması elbette bu konuda çocukları düşünmeye sevk edecektir. Kitaptaki kahramanların "bizden" kahramanlar olduklarını da ifade etmeliyim. Çocuk edebiyatı alanında ne yazık ki bizimle hiç alakası olmayan kültürler "saftirik" kitap kahramanları aracılığıyla benimsetilmeye çalışılıyor. Bu noktada, Börekçi'ninki gibi derdimizle dertlenen, neye sevineceğini bilen kahramanların çocuklara sunulması oldukça önemli.

Son olarak, kitapta öğrencilerin kimi yaramazlıkları oldukça normal durumlar olarak işlenmiş ve çocukların belli yaşlarda yapabilecekleri her davranışın aileler/öğretmenler tarafından kabahat olarak görülmemesi gerektiği bir bakıma biz yetişkinlere mesaj olarak iletilmiş. Çocuklar ise, bu metinleri okuduklarında, davranış sınırlarını daha kolay çizebileceklerdir.

Fatma hanımın en çok da Temmuz Elması adlı kitabını çocuklara ve ailelere tavsiye ettiğimizi hatırlatalım :)

DİĞER YAZILAR
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba