Şu Bizim Çorum
Cihat Albayrak

Şu Bizim Çorum

Bu içerik 8848 kez okundu.

Eşimin memleketi olması nedeniyle yılda birkaç kez Çorum'a geliyorum. Ben Ercişliyim. İl olma hayali kurduğu için "Nerelisin?" sorularına sadece ilçe ismiyle cevap verilen Erciş'imiz ile Çorum arasında elbette kültürel olarak farklılıklar da benzerlikler de var. Günlük yaşantı, kullanılan sözcükler, yemek alışkanlıkları vb. pek çok konuda ortak noktalar buluyor, farklılıkları zenginlik olarka kabul edip detaylı incelemeye, tecrübe etmeye gayret ediyorum.

Yaz tatilinin ikinci yarısında Çorum'a geldik. Eşimin ailesinde herkes kitap okur. Evin hemen hemen her odasında kitaplar bulmak mümkündür. Bir sehpanın üstünde karşılaştığım bir kitaptan bahsetmek istiyorum. İçindeki kağıt parçalarına bakılırsa, ilgiyle okunuyordu bu kitap. Kapağındaki yöreye ait üç fotoğraf ve başlığı ilgimi çekti. "Şu Bizim Çorum" adlı kitap, Mustafa Özçatalbaş tarafından yazılmış.

1941'de Çorum'da doğmuş, 26 yıl öğretmenlikten sonra emekli olmuş Mustafa bey. Memleketini, gelenekleri, günlük yaşantıyı en güzel şekilde zihnine kazımış. Elimdeki kitap ikinci baskı. İlgi görmüş olması çok sevindirici! Henüz içine bakmamışken, fotoğraflı bir rehber gibi bir kitap bekliyordum doğrusu. Ne var ki içinde tek bir fotoğraf dahi bulunmuyordu. İkişer üçer sayfalık bölümler halinde Çorum'un geleneklerinden, kendi çocukluğunda yaşadığı şeylerden bahsetmiş yazar. bu tarzda bir eserin Çorumlu olmayan ya da Çorumla ilgisi olmayan birisi için pek de ilginç olmayabileceğini düşünüyordum. Ama kitabın ortasından birkaç sayfaya göz atınca fikrim çok değişti. Yazarın güçlü ifade yeteneği beni şaşırttı ve sevindirdi. Okuduğum bölümler yazarın anılarıydı ancak aynı zamanda sanki ustaca kurgulanmış kısa öyküler gibiydiler de. 

Bayramda misafirlerden kalan zamanlarda kitabı elimden düşürmedim ve tamamen okudum. İnsanların geçmişte yaşadığı yoksulluğa rağmen mutlu olmanın ne kadar çok yolunu bulduklarını okudukça doğrusu kendimi de sorgulamaya başladım. Bu konularda kendimi bilinçli olarak kabul eder ve çeşitli projelerle insanlara yardım etmeye çalışırım. Ancak kitapta okuduklarımız, halihazırda sahip olduklarımızın çok azıyla bile insanların geçmişte neler başarabildiklerini gözler önüne seriyor. Şu halde Özçatalbaş'ın beni daha fazla çalışmaya ve sahip olduklarıma şükrederek daha iyi değerlendirmeye sevk ettiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. 

Anadolu'nun her şehrinde, o şehirleri ve geleneklerini bu kadar kaliteli anlatabilecek insanlar var! O kaliteli insanlar, böyle kitaplar yazmalı ve mutlaka yayınlamalı!

Mustafa Özçatalbaş

Şu Bizim Çorum

DİĞER YAZILAR
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba