ÇERMİK'TE ASLINDA NE OLDU?
Cihat Albayrak

ÇERMİK'TE ASLINDA NE OLDU?

Bu içerik 2048 kez okundu.

Bundan aylar önce sosyal medya üzerinden bir öğretmen hanım bana ulaştı. Daha önce Erciş, Patnos ve Gevaş'ta yaptığımız edebiyat şenliklerini ve kitap günlerini takip etmiş ve halihazırda görev yapmakta olduğu Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde benzer bir etkinlik düzenlemeye karar vermişti. 

Zeynep Doğruyol öğretmene bu işin zorluklarını anlatarak vazgeçirmek istedim. Küçük de olsa bir maddi kaynağı bölgedeki yetkililerden temin edip yola öyle çıkmasını tavsiye ettim. Düşüncem, ilçede bu talebinin karşılık bulamayacağı yönündeydi. Böylece öğretmenimiz kendisini bekleyen zor sürece hiç girmeyecekti. Ne var ki kısa süre sonra bu kez telefonla ulaştı ve kaynağının hazır olduğunu, ilçedeki yetkililerin, özellikle de İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bozdoğan'ın desteklerini ifade etti. 

Bunun üzerine elimdeki yapılacaklar listelerini toparladım ve daha önce farklı ilçelerde yaptığımız etkinliklerle ilgili bütün süreci detaylı olarak yazdım. Dışarıdan bakıldığında oldukça kolay gibi görünen etkinliğin sayfalar dolusu yapılacak iş sonucunda ortaya çıktığını bir kez daha gördüm ve açıkçası bu işin içinden çıkamayacaklarını düşündüm bir kez daha. Yapılacak işleri listelemek bile yaklaşık dört saatimi almıştı. 

Zeynep öğretmenimiz ve birkaç yakın arkadaşı Milli Eğitim Müdürü ile düzenli olarak görüşmeye, toplantılar yapmaya başladılar. Listelediğim işler bir bir yapılırken, üstüne daha fazlasını koymaya başladılar. Nihayetinde, etkinlik tarihi geldi ve biz de Erciş'ten yola çıktık. İlk kez bu kadar uzun süre araç kullandığım için ayrı bir heyecan ile çıktım yola. Eşim Ayşe Ünsal, yazar dostlarımız Erdal Şahin ve Hasan Ortakaya da bizimle birlikteydiler. Yolda Veysel Karani'nin türbesini ziyaret ettik, namaz kıldık. Türbenin olduğu alanda seyyar ciğerciler sıralanmıştı. Nasibimize düşeni aldık. Erciş'ten yola çıktığımızda yerde kar vardı. Hava soğuktu. Bitlis'e geldiğimizde ise hava dondurucu soğukluktaydı ve yol kenarlarında iki metreyi bulan kar vardı. Diyarbakır'a yaklaştıkça hava ısındı ve kar yığınlarının yerini bahar aldı. 

Çermik'te termal otellerin yaygın olduğunu, sıcak su kaynaklarının Türkiye'nin en şifalılarından olduğunu öğrendik. Bir termal otelde yerimiz ayrılmıştı. Gece 23:30 gibi ilçeye ulaştık ve mihmandarımız bizi şehrin girişinde karşıladı. Tüm ısrarlarımıza rağmen bizi beklemişti o saate kadar. Ertesi gün karşılaşacaklarımızın heyecanıyla uyuyamadığımı itiraf etmeliyim. Çünkü ben bu işi, çocuklarla bir araya gelmeyi, kitaplarla dolu bir atmorferde havayı solumayı seviyorum. Kendimi en özgür, en mutlu bu ortamlarda hissediyorum. Etkinlik, 6 Mart 2019 Çarşamba günü başlamıştı aslında, kitap satışı yapılıyordu ancak yazarların aynı günün akşamı ya da ertesi sabah ilçeye geleceklerdi. Perşembe sabahı alana gittiğimizde salonun tamamen dolu olduğunu gördük. Y
azar ve çizer dostlarımız Ahmet & Sümeyra Demir, Salih Erayabakan ve Nilüfer Zontul Aktaş ile bu vesileyle buluşmuş olduk. Milli Eğitim Müdürlüğü, Eğitim Bir Sen ilçe yönetimi (ilçe başkanı Ramazan Akkılıç'ı anmadan olmaz), ilçe Kaymakamlığı ve belediye müthiş bir işbirliği yaparak her işin altından kalkmayı bilmişlerdi. Salon özenle hazırlanmıştı ve amaçladıkları güzelliği yakalamışlardı bence. 

İki gün boyunca ilçedeki çok sayıda okula yazarlar olarak kofneranslara gittik. Ben ve eşim Ayşe Ünsal ise iki ayrı okulda İyilik Atölyesi yaptık. Çocuklarla engelliler, sokak hayvanları, ihtiyaç sahipleri, sevgi gibi çok sayıda konuda etkinlikler yaparak onlarda farkındalık oluşturmaya çalıştık. Bu noktada özellikle Petekkaya Ortaokulundaki idareci ve öğretmenlere teşekkür etmek istiyoruz. Etkinliklerimiz boyunca öğrencilerle birlikte bize katıldılar ve çalışmamızın bir parçası olarak süreci zenginleştirdiler. Kitap satışının yapıldığı alanda pek çok öğrenci, öğretmen ve vatandaş ile diyalog kurma fırsatı yakaladık. Hemen herkes Çermik Kitap Şenliğinin ne kadar faydalı olduğu konusunda hemfikirdi. 

Biz iki gün boyunca etkinlik alanından sadece okullara gitmek için ayrılabildik ancak yazar arkadaşlarımız mihmandarları eşliğinde ilçedeki pek çok noktayı gezme fırsatı buldular. Biz ise Cumartesi günü yola çıkmadan önce ilk olarak Haburman Köprüsü mevkiini ziyaret ettik. Meyve ağaçlarının çiçek açtığı, etrafın yemyeşil olduğu, yol kenarlarında papatyaların boy verdiği tertemiz ilkbahar havasını ciğerlerimize doldurarak ruhumuza katık ettik. Dönüş yolunda Diyarbakır'da Ulu Cami'yi, Suriçi'ni ziyaret ettik. Aktarlardan bol bol baharat aldık. Simitçi çocuklardan poşet poşet simit aldık. Keyifli bir yolculukla memleketimize, uzatmalı kışa geri döndük. 

Çermik'te aslında ne olduğunu anlamak oldukça kolay. Çermik'te mesleğini severek yapan heyecanlı öğretmenler ve onlara inanan idarecilerin işbirliğiyle yapılabilecek en güel etkinlik yapıldı. 25 civarında öğretmenin gönüllü olarak görev aldığı etkinliğe farklı kurumlardan personeller de destek verdiler ve Çermik'te ilk yılında bu seviyede bir çalışmaya imza attılar.  

Emek veren herkesi tebrik ediyor, bu etkinliğin sürekli hale gelmesini temenni ediyorum. Milli Eğitim Müdürü Murat beye, sendika başkanı Ramazan beye, Zeynep öğretmene, Orhan Çelik'e ve mihmandarımız Sevi öğretmene ayrıca teşekkürler.

Cihat Albayrak

Çermik

Çermik

Çermik

Çermik

Çermik

Çermik

Çermik

Çermik

Çermik

Çermik

Çermik

DİĞER YAZILAR
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba