Nasıl Yazmalı?
Mehmet Ballı

Nasıl Yazmalı?

Bu içerik 177 kez okundu.

Hemen başta söyleyelim, ‘yazma’ bir yetenek işidir! Nitelikli yazma ise emek ister…
Bize sıklıkla gelen soruların başında, ‘Hocam kızım/oğlum yazar olmak istiyor ne buyurursunuz?’ deniyor.

Bu tür sorulara şaşırmamak gerekiyor.
Tabi yazanı okuyanından fazla olan bir toplumda yaşıyor ve popüler kültürün etkisinde altındayız.
İnternet ve teknolojinin kolaylığı, kes-kopyala-yapıştır hokkabazlığı ve maddi imkanların da iyi olması ya da ticari kaygılarla kitap çıkarma merakı artıyor.
Ebeveynlerin bu sorusuna tek cümlelik cevapla değil, aşağıda yazdığımız gibi cevap veriyoruz.
Şunu da hemen belirtmiş olalım; bu makalemiz nitelikli yazıdır her usta yazar böyle sır gibi bilgiyi kolay kolay kimseyle paylaşmaz, hele de internet üzerinden asla... (Biz Allah rızası için paylaşıyoruz.)

Şimdi gelelim yukarıdaki sorunun cevabına:
İyi bir yazar olmanın ve nitelikli yazı yazmanın iki kuralı vardır;
Biri ‘yetenekli olmak’, diğeri ‘tekniğinde yazmak’. Bunların toplamı ‘Nasıl yazılır?’ ın cevabı oluyor.

Yazma işi bir yetenek işidir. Geriye kalansa çok kitap okuma ve bol bol yazmaktır.
Önce yazma yeteneğinizin olup olmadığını anlamalısınız.
Herkes yazar olabilir, bir şekilde günümüz imkânlarını kullanarak bir yazı kaleme alabilir veya kitap çıkartabilirsiniz. Fakat bu sizi gerçek yazar yapmaz! Gerçek yazar dediğimiz özellikse; ‘Edebiyatın aradığı nitelikte yazı yazma’ işidir.
Yani edebiyatın aradığı kuralda yazı üretmek gerekir ki kalıcı olabilesiniz ve yazdıklarınız ciddiye alınsın...
Yazınızın özgün olması ve yeni şeyler yazmak gibi niteliklerde olması gerekir. Yazınız sanatsal ve estetik değer taşıması lazım. İyi bir yazar çağını aşan yazardır.
Yazmaya yetenekli olup olmadığınızı bir Edebiyat ustasının yanında diz kırarak öğrenebilirsiniz. Ya da yazarlık atölyeleri ve kursları var oralara giderek deneyimleyebilirsiniz. Genellikle çok kitap okuyan, hayal gücü geniş olan, güzel cümleler kurabilen, kelime dağarcığı bol ve kurgu yapabilen meraklı çocuklar buna daha yatkındırlar.
Hatta bazı çocukların hareketleri size anormal bile gelebilir. Fakat bilinmelidir ki her hayar biraz nevrozlu ve melenkolin dir. Yani normal insanlar gibi değillerdir.
Aynı zamanda bu saydıklarımız bir yazarın özellikleridir. Yetenek tek başına işe yaramaz azimli ve sürekli kendini güncelleyerek yazma egzersizleri yapan insan olmalıdır.

Yeteneğiniz varsa ikinci aşamaya geçebilirsiniz. Yani işin tekniğine:
Yazacağınız yazı bir edebi türse tekniğinde yazmak gerekir. Teknik kural demektir.
Tıpkı matematik, fizikte ve kimyada nasıl kil formül varsa, Edebiyatın da kuraları vardır. Bir şiir yazmanın, roman, ya da hikâye yazmanın tekniği vardır. 
Mesela; şiirde hece ölçüsü, redif ve kafiye gibi unsurlar olduğu gibi; hikaye de serim-düğüm-çözüm, romanda tasvir, kurgu, örgü… gibi teknik unsurlar vardır.

Dolayısıyla, ‘Nasıl yazmalı?’ sorusuna cevap; yukarıda yazdığımız gibi yazacağınız bir eserin kuralını öğrenip o ölçülerde yazmak gerekir.
Bir başka mana da ‘Nasıl’ sorusuna ise yazdıkça kendinizi geliştirip yazıyı, imla kuralında, demlendirerek ve sindirerek yazmak gibi diğer özellikleri zaten pişerken öğreneceksiniz.
Çocuklarınızın yazma yeteneğini keşfettikten sonra ‘Ne Yazmalı?’ sorusu gelmeli akla! Ona da bir sonraki makalemizde değineceğiz. İyi yazmalar… Zemheri (M.Ballı)

Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba