Yazarlığın Artık Bir Kitabı Var!
Mehmet Ballı

Yazarlığın Artık Bir Kitabı Var!

Bu içerik 381 kez okundu.

‘Yazarlığın bir okulu yok! Kitabı da…’ diye hep bir serzeniş halindeydik. Şimdi artık yazarlığın bir kitabı var. Hem de dolu dolu…

Yazarlık aslında bir meslektir. Çünkü onlarca insan bu işle uğraşıp emek sarf ediyor. Yani yazarlar ekmeğini kalemiyle kazanıyor. Yetmedi yayınevleri, matbaalar, kitabevleri, hatta online internet siteleri gibi geniş bir sektör var bu işle uğraşan… Lakin bu kadar geniş bir alana hizmet eden bir meslekle ilgili akademik düzeyde bir okulu henüz yok! Buna Milli Eğitim kafa yorsun! deyip biz bu alanda ikinci bir eksiklik olan yazarlığın kitabına değinelim.

Yine bildiğiniz gibi yazarlık ile ilgili birçok kurs, atölyeleri vb. yerler var. Buralara binlerce insan yazarlık ile ilgili teknik bir şeyler öğrenmek için başvuruyor ve orada onlarca eğitimci görev alıyor. Lakin ne eğitimi alanların ne de eğitim verenlerin elinde doğru düzgün bir kaynak eser diyebileceğimiz kitap yok. Hep parça parça, oradan buradan toparlanan bilgilerle bu işler yürütülüyordu. Yani ortada bir boşluk vardı. Şimdi bu işlere kafa yoran mesleğinin erbabı usta yazar tarafından bu boşluk dolduruldu.

Müjdeler olsun ki yazarlığın artık bir kitabı var. Yani neyi nasıl yazmanın ipuçlarını veren, iyi yazmanın yöntemini öğreten, örnekleriyle yol gösteren güzel bir çalışma. Yazar olmak isteyenlerin rehber edineceği, yazan insanların başucunda taşıyacağı bir kaynak kitap.
Halk Edebiyatı Dergisi Genel Yayın Yönetmenliğinden Kitap Yayımcılığına, Yazarlık Atölyesi Öğreticiliğinden Kitap Yazarlığına kadar, bu alanda kendini istaplamış olan Usta Yazar Şenol Tombaş, bu işe el attığı ‘Yazarlığın Kutsal Kitabı’ adlı yeni kitabı raflarda yerini aldı.
Bu kitaptan ben de edindim. Şöyle bir incelediğimde gördüm neler neler yok ki:

-Yetenek ve yaratıcılık,

-Kurgu, zekâ ve buluş,

-Modern anlatımlar,

-Anlatım teknikleri,

-Metin inceleme,

-Roman yazma ve temel kavramlar,

-Şiir, hikâye, minimal öykü, deneme nasıl yazılır,

-Çözümleme ve yorumlama tekniği,

-Düşünceyi geliştirme yolları,

-Bilinç akışı tekniği,

-Tiyatro oyunu ve senaryo yazmak,

-Postmoderniz edebiyat kavramı,

-Yazmada başarının temel kavramları,

-Metinler arası kavram,

-Edebiyat kavramı,

-Türk ve Dünya edebiyatı,

-Edebiyat akımları,

-Kitap yazma, dergi çıkarma, dizgi ve tasarım aşaması...

Tam 200 ana konu başlığı altında 600 sayfa edebiyata dair aradığınız her şeye bu kitapta yer verilmiş.

Yazarın deyimiyle, “Yıllardır biriktirdiğim yazarlık notlarını kitaba çevirdim… Selimiye’yi meydana getiren yaratıcılık ve tekniktir, ben de bu kitabı yazarken olabildiğince akademik dilden kaçındım ve yalın, anlaşılabilir bir üslupla yazmayı yeğledim. Her hususta kısa anlaşılır örnekler vermeye çalıştım… ” Dolayısıyla edebiyatseverlerin istifadesine sunulan güzel bir çalışma.

Bilgi, estetik, özgünlük gibi bir çok temel ve teknik kavramlar açıdan yazma ve yazarlık üzerine büyük emek harcanmış bir kitap…
Hele de şu dinlenme zamanlarımızda tam da okunacak temel bir kitap, bizden iyi ve güzeli tavsiye etmesi…

Yazma işine yeni başlayanların ve ben daha iyi yazmak istiyorum diyen yazarların şiddetle ihtiyaç duyacağı bu rehber kitap, yazarına okuyucusuna ve Türk Edebiyatı’na hayırlı, uğurlu olsun… 

Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba