Bu Kitabı 11 Yaşındaki Çocuklara Okutmalı Mıyız?

Bu Kitabı 11 Yaşındaki Çocuklara Okutmalı Mıyız?

Sarah Weeks'in Annemin Kelimeleri adlı kitabı Türkiye'de Can Çocuk tarafından yayınlanmış ve 11+ ifadesi ile 11 ve üzeri yaştaki çocukların okuyabileceği belirtilmiş.

Eleştiri - 2019-07-25 12:51:01 Bu içerik 2712 kez okundu.

BU KİTABI KİTAPYURDU'NDAN SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Weeks'in Annemin Kelimeleri adlı kitabını bugün bitirdik. Kitap herhangi bir genç ya da yetişkin için harikulade bir eser olmasına rağmen, yaklaşık 200 sayfalık kitabın Can Çocuk etiketi taşımasını (Can Yayınları tercih edilmeli..) ve 11 ve üzeri yaştaki çocuklara önerilmesini doğru bulmuyoruz. 

Kitapta, zihinsle engellilere hizmet veren bir özel kuruluşta, iki zihinsel engelli arasında yaşanan cinsel birliktelik sonucu doğan Heidi isimli küçük bir kızın dilinden başlarından geçenleri okuyoruz. Kitabın neredeyse tamamına hakim olan karamsar atmosfer ve elbette yaşanan olaylari kitabın tavsiye edildiği 11+ yaşındaki çocukların psilolojik olarak üstesinden gelemeyeceği türden bir kitap ortaya çıkarıyor. Heidi, babasını ya da herhangi başka bir akrabasını tanımıyor, annesi konuşamadığı için hikayesini bilmiyor, ne zaman nerede doğduğundan habersiz.. 12-13 yaşlarına geldiğinde evde bir fotoğraf makinesi filmi buluyor ve filmdeki fotoğrafları bastırdıktan sonra fark ettiği ipuçlarından yararlanarak, annesinin bir zamanlar yaşadığı zihinsel engellilere hizmet veren kuruluşa giderek, yıllar önce annesinin başından geçenleri öğreniyor. Tekrar ifade etmek gerekirse, kitap ustaca kurgulanmış, ustaca bir dille anlatılmış, etkileyici bir eser ve iyi ki okumuşum dedirtecek cinsten.. Ancak kitabın yaş tercihini kesinlikle yanlış buluyoruz. 

Elimizdeki baskı Mayıs 2017 tarihli, kitabın ilk baskısı. Umuyoruz ki, yayınevi tekrar baskılar yaparsa kitabı yetişkin kategorisinde yayına alır. 

Arka kapaktan:

“Annemin beyninde bir sorun olduğunu yüzüne bakıp da anlayamazdınız, ama ağzını açtığı anda işin rengi değişirdi. Sesi küçük kızlarınki gibi çok tizdi ve sadece yirmi üç kelime biliyordu. Sayıdan eminim, çünkü annemin söylediği şeylerin listesini yapıp mutfak dolabımızın içine raptiyeliyorduk. Bunların çoğu iyi, daha ya da sıcak gibi sık kullanılan kelimelerdi, ama içlerinden bir tanesi vardı ki onu sadece annem söylerdi: soof.”
 
Heidi doğum tarihini bilmiyor, babasının kim olduğunu da. Aslında Heidi’yle annesinin geçmişine dair her şey bir sis perdesiyle kaplı... Heidi annesinin kelimelerinden “soof”un peşine düşüp, onun geçmişiyle ilgili her şeyi öğrenmek üzere bir yolculuğa çıkıyor. Yanında eski püskü kırmızı bir  kazak, birkaç fotoğraf ve şansıyla... Evden uzakta, anne kızın geçmişine ait eksik parçalar bir bir tamamlanıyor.
 
“Annemin Kelimeleri” kolay kolay akıllardan çıkmayacak, dokunaklı bir anne kız hikâyesi...

Sen de yorumla...
DİĞER HABERLER